50 Breaststroke Men - Prelims C13 : 85 - 89 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | BRACHET Robert | 1938 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:56.11 | 1088 pts | ||||
--- | COLLY Daniel | 1935 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | DNS |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C12 : 80 - 84 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | JAUDEAU Bernard | 1944 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:47.84 | 1161 pts | ||||
2. | BERTHIER Alain | 1941 | FRA | US VENDÔME | 00:52.09 | 1024 pts | ||||
3. | TULLIER Jean | 1944 | FRA | CN COUTANCES | 00:58.09 | 845 pts | ||||
4. | MADELENAT Jean-Paul | 1941 | FRA | CN COUTANCES | 00:58.39 | 836 pts | ||||
5. | BAHRAMI Ramezan | 1942 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:58.78 | 825 pts | ||||
6. | LAGRANGE Pierre | 1943 | FRA | SC THIONVILLE | 01:00.40 | 780 pts | ||||
--- | CARDONA Alain | 1944 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | DSQ |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C11 : 75 - 79 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | DOBBELMANN Reinier | 1948 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:40.82 | 1258 pts | ||||
2. | LE ROUX Jean-Jacques | 1946 | FRA | A.O. TRAPPES NATATION | 00:50.19 | 926 pts | ||||
3. | COOPER Howard | 1948 | USA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:50.97 | 900 pts | ||||
4. | STRENS Marc | 1947 | FRA | JOUÉ NATATION | 00:53.16 | 831 pts | ||||
5. | FURIC Jean-Louis | 1949 | FRA | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:55.31 | 766 pts | ||||
6. | LE PAGE Olivier | 1948 | FRA | CN HAUT-JURA | 00:58.14 | 683 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C10 : 70 - 74 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | DALY Jacques | 1952 | FRA | CN CALÉDONIENS | 00:37.31 | 1270 pts | ||||
2. | VACHER Michel | 1953 | FRA | SN OYONNAX | 00:40.88 | 1125 pts | ||||
3. | FRIZZO Joseph | 1954 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:40.94 | 1123 pts | ||||
4. | BOURDIN Philippe | 1953 | FRA | LAVAL AQUATIQUE CLUB | 00:43.23 | 1034 pts | ||||
5. | MIKIELSKI Raymond | 1953 | FRA | CN THONON-LES-BAINS | 00:44.41 | 991 pts | ||||
6. | RENAUDIE François | 1952 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | 00:44.85 | 975 pts | ||||
7. | GRE Francis | 1952 | FRA | TROYES CHAPELLE NATATION | 00:44.87 | 974 pts | ||||
8. | ATONDO Richard | 1950 | USA | CN BERGERAC | 00:45.39 | 955 pts | ||||
9. | BONIN François | 1953 | FRA | ROUEN MASTERS CLUB | 00:46.05 | 932 pts | ||||
10. | RAMBOUR Bernard | 1953 | FRA | CN CHÂTEAUDUN | 00:47.66 | 875 pts | ||||
11. | THOREAU Dominique | 1954 | FRA | RENNES NATATION | 00:49.12 | 825 pts | ||||
12. | DE BON Hubert | 1952 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 00:50.95 | 764 pts | ||||
13. | AGUER Michel | 1953 | FRA | CN GAP | 00:51.72 | 740 pts | ||||
--- | STARZEC Christophe | 1950 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | CAPRON Edouard | 1950 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | DSQ |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C9 : 65 - 69 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | CLERGUE Jean | 1959 | FRA | C.N MAZAMET AUSSILLON | 00:38.34 | 1117 pts | ||||
2. | USSON Frédéric | 1957 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:38.75 | 1100 pts | ||||
3. | VINCENT Serge | 1959 | FRA | CN ONDAINE | 00:39.99 | 1049 pts | ||||
4. | MAYER Philippe | 1955 | SUI | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:40.17 | 1042 pts | ||||
5. | COSTA Bernard | 1958 | FRA | CN POLYNESIE | 00:44.54 | 872 pts | ||||
6. | SOUBEYRAND Dominique | 1957 | FRA | ALBI SPORTS AQUATIQUES | 00:44.61 | 869 pts | ||||
7. | DESBIEZ Eric | 1955 | FRA | ES NANTERRE | 00:44.64 | 869 pts | ||||
8. | HAVIL Patrick | 1959 | FRA | UAS ST-CLOUD | 00:44.98 | 856 pts | ||||
9. | CHAPPE Eric | 1957 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:45.55 | 835 pts | ||||
10. | CHENEBAULT Philippe | 1956 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:45.68 | 830 pts | ||||
11. | BIZET Philippe | 1959 | FRA | MARSEILLE NORD NATATION | 00:45.97 | 821 pts | ||||
12. | DERHI Marc | 1956 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:46.52 | 800 pts | ||||
13. | THORAVAL Didier | 1957 | FRA | VANNES AGGLO NATATION | 00:46.54 | 799 pts | ||||
14. | COELEMBIER Xavier | 1958 | FRA | AC VILLEPINTE | 00:46.75 | 792 pts | ||||
15. | GUERIN Eric | 1955 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:47.53 | 765 pts | ||||
16. | DESPOIS Serge | 1958 | FRA | LAVAL AQUATIQUE CLUB | 00:49.15 | 710 pts | ||||
17. | DUMESNIL Jérôme | 1957 | FRA | EP MANOSQUE | 00:50.08 | 679 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C8 : 60 - 64 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | CARLES François | 1960 | FRA | CNS VALLAURIS | 00:34.45 | 1196 pts | ||||
2. | DESPREZ Dominique | 1961 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:36.50 | 1103 pts | ||||
3. | MATHIAS Eric | 1963 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:36.53 | 1102 pts | ||||
4. | MAHOUACHI Moez | 1964 | TUN | C.N DU VAL D'EUROPE | 00:36.71 | 1094 pts | ||||
5. | BRINITZER John | 1963 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:36.80 | 1090 pts | ||||
6. | LECONTE Frédéric | 1961 | FRA | CN AVIGNON | 00:37.21 | 1072 pts | ||||
7. | MAILLOT Marc | 1962 | FRA | SC THIONVILLE | 00:37.65 | 1053 pts | ||||
8. | BISAGA Vincent | 1963 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:38.39 | 1022 pts | ||||
9. | COLLINS Simon | 1964 | FRA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 00:39.11 | 991 pts | ||||
10. | GASULLA Francois | 1963 | FRA | DAUPHINS EMBRUN | 00:39.65 | 969 pts | ||||
11. | DRUGEON Charles | 1960 | FRA | CN BRUNOY-ESSONNE | 00:39.85 | 961 pts | ||||
12. | DUCONGE Jean-Patrick | 1963 | FRA | US JOIGNY | 00:39.95 | 956 pts | ||||
13. | GEROME Andre | 1960 | FRA | PIRANHAS MUSSIPONTAINS | 00:40.32 | 941 pts | ||||
14. | DE JONCKERE Yves | 1964 | FRA | CN GAP | 00:40.81 | 922 pts | ||||
15. | ROCHÉ Pascal | 1962 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 00:41.13 | 909 pts | ||||
16. | KALUZINSKI Eric | 1964 | FRA | AS CHERBOURG NATATION | 00:41.19 | 907 pts | ||||
17. | TESSIER Olivier | 1964 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:41.55 | 892 pts | ||||
18. | AYMARD Marc | 1963 | FRA | CN PLAISIR | 00:42.13 | 869 pts | ||||
19. | LELAIT Laurent | 1963 | FRA | ES NANTERRE | 00:42.63 | 850 pts | ||||
20. | LALOT Eric | 1960 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | 00:43.60 | 812 pts | ||||
21. | FERRAND Marc | 1961 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:43.67 | 810 pts | ||||
22. | LEFEBVRE Herve | 1963 | FRA | SEYNOD NATATION | 00:44.24 | 788 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C7 : 55 - 59 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | KEMP Neil | 1969 | GBR | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.09 | 1184 pts | ||||
2. | PEAULT Jean-Philippe | 1966 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:33.18 | 1180 pts | ||||
3. | GILBERT Stéphane | 1968 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:33.93 | 1144 pts | ||||
4. | LE PHILIPPE Bertrand | 1969 | FRA | CN GAP | 00:34.95 | 1097 pts | ||||
5. | FAGOT Jean-Pascal | 1969 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:35.03 | 1093 pts | ||||
6. | DESCHAMPS Gilles | 1968 | FRA | CN LE PLESSIS-ROBINSON | 00:36.18 | 1041 pts | ||||
7. | RIBEIRO Antonio | 1969 | FRA | SALBRIS NATATION | 00:36.19 | 1040 pts | ||||
8. | BARRIERE Christophe | 1966 | FRA | PARIS AQUATIQUE | 00:36.40 | 1031 pts | ||||
9. | BROUAUX Thierry | 1969 | FRA | HIRSON NATATION | 00:37.08 | 1001 pts | ||||
10. | BOUSSEMART Laurent | 1969 | FRA | CN COURRIÈRES | 00:37.10 | 1000 pts | ||||
11. | ROCHE Philippe | 1968 | FRA | SN LEMPDES | 00:37.31 | 991 pts | ||||
12. | LORENTZ Patrick | 1965 | FRA | DOUARNENEZ NATATION | 00:37.98 | 961 pts | ||||
13. | REUGE Stephan | 1966 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:38.19 | 953 pts | ||||
14. | LEGUIDE Frederic | 1965 | FRA | OLYMPIQUE LA GARENNE-COLOMBES | 00:38.69 | 932 pts | ||||
14. | ALLEGRE Thierry | 1965 | FRA | ANGERS NATATION | 00:38.69 | 932 pts | ||||
16. | FRIEDEMANN Christian | 1966 | FRA | CASCOL NATATION | 00:38.86 | 924 pts | ||||
17. | SOIZE Bertrand | 1969 | FRA | CN PLAISIR | 00:38.87 | 924 pts | ||||
18. | DELIBIE Jacques | 1965 | FRA | PARIS AQUATIQUE | 00:38.90 | 922 pts | ||||
19. | DRAPEAU Stéphane | 1969 | FRA | ANGERS NATATION | 00:39.72 | 888 pts | ||||
20. | ANDRES Frédéric | 1967 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:39.81 | 884 pts | ||||
21. | LAGOFFUN Franck | 1969 | FRA | STADE MONTOIS NATATION | 00:39.97 | 878 pts | ||||
22. | BALLAY Yves | 1967 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:40.34 | 863 pts | ||||
23. | PERIOLI Eric | 1969 | FRA | CN VAL DE FENSCH SERÉMANGE | 00:40.35 | 862 pts | ||||
24. | COURTEMANCHE Gilles | 1965 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:40.54 | 855 pts | ||||
25. | MASTAGLIA Thierry | 1967 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:40.75 | 846 pts | ||||
26. | CAULET Philippe | 1966 | FRA | AC HYÈRES | 00:41.16 | 829 pts | ||||
27. | LE BOSQUAIN Arnaud | 1967 | FRA | CN COUTANCES | 00:41.46 | 817 pts | ||||
28. | ROSPARS Jean-Jacques | 1966 | FRA | OLYMPIQUE LA GARENNE-COLOMBES | 00:42.83 | 763 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C6 : 50 - 54 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | PREISNER Stephan | 1972 | FRA | CN DRAGUIGNAN | 00:31.76 | 1189 pts | ||||
2. | BOULAY Fred | 1974 | FRA | CS MEGÈVE NATATION | 00:32.29 | 1163 pts | ||||
3. | JACOB Patrice | 1971 | FRA | CN ST-AVOLD | 00:33.52 | 1103 pts | ||||
4. | DE OLIVEIRA Jean-Paul | 1970 | FRA | FC LAON | 00:33.54 | 1102 pts | ||||
5. | BRIQUET Xavier | 1974 | FRA | CA ORSAY | 00:33.78 | 1091 pts | ||||
6. | LANGON Xavier | 1973 | FRA | NC ST-JEAN-DE-MAURIENNE | 00:34.46 | 1058 pts | ||||
7. | MOLINIER Yannick | 1973 | FRA | LAUSANNE AQUATIQUE | 00:34.51 | 1056 pts | ||||
8. | QUINTIN Gilles | 1972 | FRA | CN BERGERAC | 00:34.58 | 1053 pts | ||||
9. | BRUNEAU Vincent | 1973 | FRA | NAUTIC CLUB CHÂTEAUROUX | 00:34.61 | 1051 pts | ||||
10. | BOUILLAGUET Franck | 1974 | FRA | LES RASCASSES DE VENTADOUR | 00:34.87 | 1039 pts | ||||
11. | ENGEL Marc | 1973 | FRA | SC THIONVILLE | 00:35.14 | 1027 pts | ||||
12. | MARCHAL Norbert | 1972 | FRA | CN HAUT-JURA | 00:35.15 | 1027 pts | ||||
13. | BROHY Rodolphe | 1971 | FRA | ROUEN MASTERS CLUB | 00:35.44 | 1013 pts | ||||
14. | PITOIS Stéphane | 1971 | FRA | CN BALMA | 00:35.98 | 988 pts | ||||
15. | FAWKNER Michael | 1970 | GBR | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:36.00 | 987 pts | ||||
16. | MARCEL Daniel | 1971 | FRA | AQUATIC CLUB BOURGES | 00:37.03 | 941 pts | ||||
17. | TISSIER Romain | 1972 | FRA | MONTCEAU ON | 00:37.12 | 937 pts | ||||
18. | BOURDON Laurent | 1971 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:37.18 | 934 pts | ||||
19. | LAURENT David | 1974 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | 00:37.30 | 929 pts | ||||
20. | PEYRAUD Jean | 1970 | FRA | CN LUNEL | 00:37.31 | 928 pts | ||||
21. | LEBERON Fabrice | 1973 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 00:38.01 | 898 pts | ||||
22. | GAUTIER Jérôme | 1973 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:38.19 | 890 pts | ||||
23. | RITTORE David | 1974 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 00:38.47 | 878 pts | ||||
24. | BUFFIER Lionel | 1971 | FRA | CA ORSAY | 00:38.52 | 876 pts | ||||
25. | CORDIER Christophe | 1973 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:38.75 | 866 pts | ||||
26. | MICHARD Charles | 1974 | FRA | CMO VÉNISSIEUX | 00:39.01 | 855 pts | ||||
27. | ALI-BOUKHALFA Mehdy | 1973 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:39.25 | 845 pts | ||||
28. | BOURSEUL Frederic | 1970 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 00:39.47 | 836 pts | ||||
29. | MUNSCH Pascal | 1971 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:39.74 | 825 pts | ||||
30. | ROYANT Antoine | 1974 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | 00:40.40 | 797 pts | ||||
--- | UNKOVIC Alexandre | 1974 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C5 : 45 - 49 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | MAZERIS Gregory | 1975 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:30.54 | 1201 pts | ||||
2. | JASSIN Jean-Michel | 1975 | FRA | CN BALMA | 00:30.87 | 1184 pts | ||||
3. | DELONGCHAMPS Yann | 1978 | FRA | GRAVELINES NATATION | 00:32.29 | 1112 pts | ||||
4. | BICHEU Jérôme | 1975 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:32.71 | 1091 pts | ||||
5. | LAGNEAU Frédéric | 1978 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:33.18 | 1068 pts | ||||
6. | SCHUSTER Silvere | 1979 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.36 | 1059 pts | ||||
7. | VEREPLA Julien | 1979 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:33.43 | 1056 pts | ||||
8. | GOUSSARD Jérôme | 1976 | FRA | AS LA TESTE | 00:33.55 | 1050 pts | ||||
9. | DANIEL Geoffrey | 1977 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:33.83 | 1037 pts | ||||
10. | MULLER Alexandre | 1975 | FRA | US LA CHATRE NATATION | 00:33.95 | 1031 pts | ||||
11. | SESOSTRIS Christophe | 1976 | FRA | CLUB NAUTIQUE DOMREMY 13 | 00:35.17 | 974 pts | ||||
12. | LE FLOCH Yann | 1976 | FRA | SN VERSAILLES | 00:35.31 | 967 pts | ||||
13. | RALLO Bruno | 1975 | FRA | EN CAEN | 00:35.85 | 942 pts | ||||
14. | HERRY Michel | 1975 | FRA | CN LUNEL | 00:35.95 | 938 pts | ||||
15. | NÉEL Benjamin | 1979 | FRA | NAUTIC CLUB NÎMES | 00:36.03 | 934 pts | ||||
16. | FERRAN Luc | 1975 | FRA | NC ST-JEAN-DE-MAURIENNE | 00:36.16 | 928 pts | ||||
17. | GARET Martin | 1976 | FRA | AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION | 00:36.48 | 913 pts | ||||
18. | MACOCCO Patrick | 1978 | FRA | CS LES LILAS NATATION | 00:36.53 | 911 pts | ||||
19. | MERCIER Philippe | 1979 | FRA | NC ST-JEAN-DE-MAURIENNE | 00:37.72 | 858 pts | ||||
20. | CHARPY Jérôme | 1975 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:38.39 | 829 pts | ||||
--- | BIEZ Christophe | 1976 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C4 : 40 - 44 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | LEGENDRE Benoit | 1984 | FRA | RENNES NATATION | 00:31.73 | 1106 pts | ||||
2. | JACQUES Alexandre | 1983 | FRA | SC THIONVILLE | 00:32.25 | 1080 pts | ||||
3. | VANHACK Clément | 1983 | FRA | CS MEAUX NATATION | 00:32.46 | 1070 pts | ||||
4. | RUCHETON Yohann | 1984 | FRA | RENNES NATATION | 00:33.78 | 1005 pts | ||||
5. | LIONNET Jonathan | 1982 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:34.05 | 992 pts | ||||
6. | MASSIN Guillaume | 1981 | FRA | SECLIN NATATION | 00:34.22 | 984 pts | ||||
7. | NICOLAS Raphaël | 1982 | FRA | C. A MUNICIPAL DE LEUCATE | 00:34.49 | 971 pts | ||||
8. | LEFEBVRE Jérémy | 1984 | FRA | JEANNE D'ARC DRANCY | 00:34.90 | 952 pts | ||||
9. | PREZIOSA Maurice | 1984 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | 00:35.00 | 947 pts | ||||
10. | LAMBERT Vincent | 1982 | FRA | US ST-PIERRE-DES-CORPS | 00:36.34 | 885 pts | ||||
11. | VALET Mickaël | 1984 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:37.63 | 827 pts | ||||
12. | MAILLET Bertrand | 1981 | FRA | ASPTT CLERMONT-FERRAND | 00:38.57 | 787 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C3 : 35 - 39 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | KARGBO Michaël | 1985 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:30.50 | 1146 pts | ||||
2. | DAUPHINOT Andy | 1989 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:30.69 | 1137 pts | ||||
3. | REBIFFE Jason | 1989 | FRA | DUNKERQUE NATATION | 00:31.92 | 1073 pts | ||||
4. | BOURGEOIS Adrien | 1988 | FRA | CO SAINT-DIZIER NATATION | 00:32.95 | 1022 pts | ||||
5. | DUCANCEL Thibaud | 1986 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:33.02 | 1018 pts | ||||
6. | BENZARTI Aymen | 1985 | FRA | AS.CHELLES AQUATIQUE | 00:33.33 | 1003 pts | ||||
7. | MONTASSIER David | 1989 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.48 | 995 pts | ||||
8. | LAPOUGE Vincent | 1988 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:33.66 | 987 pts | ||||
9. | BEGHIN Clément | 1987 | FRA | LORIENT NATATION | 00:34.21 | 960 pts | ||||
10. | GATINE Vincent | 1985 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:34.25 | 958 pts | ||||
11. | GUILPAIN Loïc | 1986 | FRA | JOUÉ NATATION | 00:35.41 | 904 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C2 : 30 - 34 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | MAILLOT Melvin | 1992 | FRA | SC THIONVILLE | 00:28.64 | 1229 pts | ||||
2. | PONCHANT Antoine | 1994 | FRA | CN CROIX | 00:30.27 | 1141 pts | ||||
3. | GARCIA Gabriel | 1992 | FRA | MONTPELLIER PAILLADE NATATION | 00:30.35 | 1137 pts | ||||
4. | MASDEU Valentin | 1991 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:31.05 | 1100 pts | ||||
5. | MARIEZ Arthur | 1994 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:31.60 | 1072 pts | ||||
6. | CHASSAGNE Justin | 1994 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:31.83 | 1060 pts | ||||
7. | GARDOU Hugo | 1994 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:31.84 | 1059 pts | ||||
8. | LEMAIRE Sébastien | 1990 | FRA | AS LA TESTE | 00:31.92 | 1056 pts | ||||
9. | DEMARQUAY Benjamin | 1991 | FRA | HIRSON NATATION | 00:32.71 | 1016 pts | ||||
10. | MAJCHRZAK Adrien | 1991 | FRA | MONTCEAU ON | 00:32.75 | 1014 pts | ||||
11. | MOUREZ Romain | 1990 | FRA | MONTÉLIMAR NAUTIC CLUB | 00:32.77 | 1013 pts | ||||
12. | VILLIN Anthony | 1993 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:33.49 | 977 pts | ||||
13. | SORDELET Yolan | 1991 | FRA | JOUÉ NATATION | 00:33.73 | 966 pts | ||||
14. | FABIANSKI Amaury | 1992 | FRA | RED STAR CLUB CHAMPIGNY | 00:33.94 | 956 pts | ||||
--- | FIORETTA Hugo | 1993 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | DSQ |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims C1 : 25 - 29 ans (Saturday 9 Mars 2024 - 14h45) | ||||||||||
1. | BOURUMEAU William | 1998 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:29.15 | 1191 pts | ||||
2. | GILEZAN Victorien | 1995 | FRA | CN DU PAYS MORNANTAIS | 00:30.18 | 1136 pts | ||||
3. | DEVAUX Florentin | 1998 | FRA | HIPPOCAMPES HAUTMONT | 00:30.26 | 1132 pts | ||||
4. | GASQUET Sasha | 1997 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:30.45 | 1122 pts | ||||
5. | BLUM Romain | 1997 | FRA | US DAX | 00:31.05 | 1090 pts | ||||
6. | LAFONT CASSIAT Maxime | 1996 | FRA | US DAX | 00:31.37 | 1074 pts | ||||
7. | MOUREZ Eloi | 1997 | FRA | VIENNE CONDRIEU OLYMPIQUE | 00:31.63 | 1060 pts | ||||
8. | COLOMBO Jules | 1996 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:31.67 | 1058 pts | ||||
9. | COURTEMANCHE Guillaume | 1997 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:31.98 | 1043 pts | ||||
10. | BULTE Geoffrey | 1998 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:32.18 | 1032 pts | ||||
11. | MOUNIER Quentin | 1997 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:32.42 | 1020 pts | ||||
12. | COURCELLE Titouan | 1996 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:32.50 | 1016 pts | ||||
13. | POTOT Jérôme | 1995 | FRA | GRENOBLE ALP'38 | 00:33.21 | 981 pts | ||||
14. | BEAUDOIN Jean-Thomas | 1997 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:33.56 | 964 pts | ||||
15. | HAROUTEL Théo | 1996 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:34.44 | 921 pts |