50 Butterfly Women - Prelims C12 : 80 - 84 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | WILSON Judy | 1944 | GBR | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:41.90 | 1500 pts | ||||
2. | SCHNABEL Christiane | 1942 | FRA | MULHOUSE ON | 01:18.46 | 529 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C10 : 70 - 74 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | LEGRUX Sylvie | 1950 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:44.08 | 1152 pts | ||||
2. | LABANSAT Christiane | 1954 | FRA | MASTERS NATATION - LANGON - SG | 00:44.59 | 1130 pts | ||||
3. | BESSON-HERBET Catherine | 1954 | FRA | CN GAP | 00:45.82 | 1079 pts | ||||
4. | TOURNOIS Annie | 1954 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 01:14.89 | 219 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C9 : 65 - 69 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | MARCHAND Nancy | 1958 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:39.18 | 1196 pts | ||||
2. | COELES Grazia | 1959 | FRA | EXOCET MASTER CLUB | 00:39.44 | 1183 pts | ||||
3. | FERRY Maryse | 1956 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:42.49 | 1044 pts | ||||
4. | POULET Marie-Pierre | 1955 | FRA | US ST-PIERRE-DES-CORPS | 00:43.62 | 995 pts | ||||
5. | MOHR Christine | 1959 | FRA | DAUPHINS ROMANAIS PÉAGEOIS | 00:47.52 | 834 pts | ||||
6. | JOLY Francoise | 1956 | FRA | TRITONS LUMBRES | 00:53.64 | 610 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C8 : 60 - 64 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | MORAND Sophie | 1960 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:37.87 | 1113 pts | ||||
2. | COLLINS Albena | 1962 | ITA | C.N BEZIERS MEDITERRANEE | 00:42.08 | 915 pts | ||||
3. | GIRAUD Josiane | 1962 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | 00:46.27 | 737 pts | ||||
--- | PIERRE Katia | 1960 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | ALAPHILIPPE Véronique | 1963 | FRA | BORDEAUX ÉTUDIANTS CLUB | DNS dec |
--- | ||||
--- | PHILIPPE Catherine | 1964 | FRA | CN POISSY | DNS dec |
--- | ||||
--- | COTTI Patricia | 1963 | FRA | MOUETTES DE PARIS | DNS dec |
--- | ||||
--- | AVERSO élisabeth | 1962 | FRA | ROCHEFORT NEPTUNE CLUB | DSQ |
--- | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C7 : 55 - 59 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | EDARD Irène | 1968 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:33.90 | 1197 pts | RFC7 | |||
2. | TAPPAZ Sophie-Caroline | 1967 | FRA | MONT BLANC NATATION | 00:35.12 | 1131 pts | ||||
3. | KOPP-LEFORT Marielle | 1967 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:35.42 | 1115 pts | ||||
4. | FAGARD Isabelle | 1967 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 00:37.83 | 992 pts | ||||
5. | JOURNEE Chrystel | 1969 | FRA | SAL ST-PRIEST NATATION | 00:38.21 | 973 pts | ||||
6. | MORVAN-BORIOS Laurence | 1966 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:38.73 | 948 pts | ||||
7. | THOMAS Farida | 1966 | FRA | SN LEMPDES | 00:39.20 | 925 pts | ||||
8. | SAINT MACARY Isabelle | 1968 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:39.64 | 904 pts | ||||
9. | VARACHE Pascale | 1969 | FRA | PROVINS NATATION | 00:39.90 | 892 pts | ||||
10. | CACACE Valeria | 1968 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:43.66 | 724 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C6 : 50 - 54 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | TCHIRIKHTCHIAN Laure | 1972 | FRA | STADE DE REIMS NATATION | 00:32.34 | 1186 pts | ||||
2. | BELAFIA Florence | 1970 | FRA | ASPTT MONTPELLIER | 00:34.12 | 1086 pts | ||||
3. | GAVAUDAN Veronique | 1970 | FRA | AC ALLAUCH | 00:34.44 | 1069 pts | ||||
4. | CHERGUI-PINSARD Valérie | 1970 | FRA | RENNES NATATION | 00:36.62 | 953 pts | ||||
5. | VERBIESE Vanessa | 1974 | FRA | US CHAMBRAY-LÈS-TOURS | 00:37.78 | 896 pts | ||||
6. | BAUS Celine | 1972 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:37.95 | 887 pts | ||||
7. | ROCHET Myriam | 1973 | FRA | DAUPHINS DE ST-LOUIS | 00:40.31 | 773 pts | ||||
8. | ELIAS Celine | 1971 | FRA | AS GIEN NATATION | 00:41.53 | 718 pts | ||||
9. | BIAU Cathy | 1972 | FRA | US CHAMBRAY-LÈS-TOURS | 00:42.57 | 673 pts | ||||
9. | LOISEL Isabelle | 1973 | FRA | C.N DE ST-AFFRIQUE | 00:42.57 | 673 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C5 : 45 - 49 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | PATON Audrey | 1977 | FRA | SC THIONVILLE | 00:30.22 | 1235 pts | RFC5 | |||
2. | THORAVAL Magali | 1978 | FRA | LE CHESNAY NATATION | 00:32.07 | 1125 pts | ||||
3. | DUBOIS Laëtitia | 1978 | FRA | EN CAEN | 00:32.64 | 1092 pts | ||||
4. | MOREAU Sandra | 1978 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:33.75 | 1030 pts | ||||
5. | DELAUX Vallyamee | 1979 | FRA | OLYMPIQUE GRANDE-SYNTHE | 00:34.15 | 1007 pts | ||||
6. | FLOUZAT Séverine | 1978 | FRA | AQUATIC CLUB BOURGES | 00:34.89 | 967 pts | ||||
7. | GUILLOTEAU Jennifer | 1978 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:34.97 | 963 pts | ||||
8. | FIORETTA Myriam | 1978 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:35.70 | 924 pts | ||||
9. | PERRET Nadège | 1976 | FRA | NC ST-JEAN-DE-MAURIENNE | 00:36.22 | 897 pts | ||||
10. | SANCHEZ Joëlle | 1976 | FRA | CN BEAUNE | 00:36.57 | 879 pts | ||||
11. | FLEURY Laurence | 1975 | FRA | PROVINS NATATION | 00:36.98 | 858 pts | ||||
12. | CHARLIER-LELIEVRE Celine | 1977 | FRA | C. A MUNICIPAL DE LEUCATE | 00:37.26 | 844 pts | ||||
13. | BEL Veronique | 1975 | FRA | CN LUNEL | 00:37.53 | 830 pts | ||||
14. | LENTILLON Magali | 1979 | FRA | CN ANNONAY | 00:38.64 | 775 pts | ||||
15. | OSTROGRADSKY Rachel | 1978 | FRA | AS GIEN NATATION | 00:39.40 | 739 pts | ||||
16. | CASTADOT Florence | 1976 | FRA | US VENDÔME | 00:40.08 | 708 pts | ||||
17. | BECHARD Anne-Laure | 1977 | FRA | CN LUNEL | 00:42.15 | 615 pts | ||||
--- | TOMASI Sandrine | 1978 | FRA | AMICAL CLUB SEYSSINET NATATION | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C4 : 40 - 44 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | GUILLOU Valerie | 1982 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:30.16 | 1177 pts | ||||
2. | LEMAIRE Alexandra | 1984 | FRA | CN LE MANS | 00:32.30 | 1049 pts | ||||
3. | GARREC Anna | 1981 | FRA | NAT VILLEFRANCHE EN BEAUJOLAIS | 00:34.76 | 911 pts | ||||
3. | SAUER Audrey | 1980 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:34.76 | 911 pts | ||||
5. | STEPHAN Rachel | 1981 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:34.83 | 907 pts | ||||
6. | PASQUET Stéphanie | 1982 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:35.19 | 888 pts | ||||
7. | LEBOISSELIER Lise | 1982 | FRA | LES PHOENIX D'ANTONY | 00:37.26 | 781 pts | ||||
8. | PAVLAKOVIC Isabelle | 1980 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:38.07 | 741 pts | ||||
9. | HAPPIETTE Nelly | 1981 | FRA | ES FALAISE | 00:38.27 | 731 pts | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C3 : 35 - 39 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | STOFFEL Julie | 1988 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 00:30.50 | 1110 pts | ||||
2. | ESTEBAN Marie | 1989 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:30.54 | 1107 pts | ||||
3. | HERENG Mégane | 1988 | FRA | CN FONTENAY-LE-COMTE | 00:30.74 | 1095 pts | ||||
4. | SOLOMIAC Emilie | 1985 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:31.04 | 1077 pts | ||||
5. | BLANCHARD Elodie | 1985 | FRA | RENNES NATATION | 00:31.37 | 1057 pts | ||||
6. | DUDO Yaël | 1986 | FRA | AGGLO LE PUY EN VELAY NATATION | 00:33.03 | 960 pts | ||||
7. | SANTA COMBA Laurie | 1987 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:33.32 | 944 pts | ||||
8. | PARNY Audrey | 1986 | FRA | TRANSNAGE CARAÏBE | 00:33.62 | 927 pts | ||||
9. | GARRIDO CASTILLO Laura Nalleli | 1989 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:33.74 | 920 pts | ||||
10. | COLLIGNON Camille | 1988 | FRA | ANGERS NATATION | 00:34.80 | 862 pts | ||||
11. | CORNON Aurélie | 1987 | FRA | NAUTIC CLUB CHÂTEAUROUX | 00:34.87 | 858 pts | ||||
12. | DHAUSSY Zélie | 1989 | FRA | ASN CHARLEVILLE-MÉZIÈRES | 00:35.10 | 846 pts | ||||
13. | PASSEMARD Muriel | 1986 | FRA | DAUPHINS YSSINGEAUX | 00:35.57 | 821 pts | ||||
14. | MARCHAND Leslie | 1986 | FRA | CHARTRES METROPOLE NAT | 00:35.80 | 809 pts | ||||
15. | MARCADAL Célia | 1989 | FRA | PAYS D'AIX NATATION | 00:35.81 | 809 pts | ||||
16. | RAIMBAULT Céline | 1985 | FRA | CN LE MANS | 00:35.91 | 803 pts | ||||
17. | RAMIREZ Emilie | 1987 | FRA | DAUPHINS FIRMINY | 00:36.47 | 775 pts | ||||
18. | PUNG Caroline | 1987 | FRA | DAUPHINS CLERMONT-L'HÉRAULT | 00:36.55 | 770 pts | ||||
19. | LAMBERT-HAMON Manon | 1985 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:36.57 | 769 pts | ||||
20. | BRUNE Héloïse | 1985 | FRA | ASPTT POITIERS | 00:36.85 | 755 pts | ||||
21. | RINALDO Christelle | 1987 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:38.02 | 698 pts | ||||
--- | BOULANGER Béatrice | 1989 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C2 : 30 - 34 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | ADOUM Myriam | 1992 | FRA | LÉO-L. SCHILTIGHEIM-BISCHHEIM | 00:29.79 | 1119 pts | ||||
2. | THIBAULT Laura | 1994 | FRA | TOULOUSE ATHLETIC CLUB | 00:29.80 | 1118 pts | ||||
3. | LONGEVIAL Julie | 1990 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:31.33 | 1025 pts | ||||
4. | OUFKIR Nina | 1993 | FRA | BOULOGNE BILLANCOURT NATATION | 00:32.14 | 977 pts | ||||
5. | LEMASSON Anne-Sophie | 1993 | FRA | LES PHOENIX D'ANTONY | 00:33.51 | 898 pts | ||||
6. | PASTOR Melisandre | 1991 | FRA | CN LUNEL | 00:34.04 | 869 pts | ||||
7. | SEGOT Luce | 1994 | FRA | CN DRAGUIGNAN | 00:34.06 | 868 pts | ||||
8. | VACHER Pauline | 1994 | FRA | CN ONDAINE | 00:34.58 | 840 pts | ||||
9. | PREJEAN Elsa | 1990 | FRA | AAJB ENTENTE BLOIS | 00:37.18 | 705 pts | ||||
--- | MAUZAT Inès | 1990 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | DNS dec |
--- | ||||
--- | LABANDIBAR Maïlys | 1994 | FRA | CN BALMA | DNS dec |
--- | ||||
50 Butterfly Women - Prelims C1 : 25 - 29 ans (Sunday 10 Mars 2024 - 15h11) | ||||||||||
1. | PRÊTRE Ava | 1996 | FRA | TOULOUSE OLYMPIQUE AÉRO | 00:28.93 | 1151 pts | ||||
2. | NOUGARET Emilie | 1999 | FRA | CN LUNEL | 00:29.39 | 1122 pts | ||||
3. | VO THANH Lisa | 1998 | FRA | CN BALMA | 00:30.47 | 1054 pts | ||||
4. | VALENTIN Zoé | 1997 | FRA | AS LA TESTE | 00:31.02 | 1021 pts | ||||
5. | GAUCHER Pauline | 1997 | FRA | OPTIMAX TRAINING NATATION 78 | 00:31.11 | 1015 pts | ||||
6. | KERMARREC Pauline | 1996 | FRA | CN PACY ET ENVIRONS | 00:31.78 | 975 pts | ||||
7. | JOLLY Melhya | 1997 | FRA | USOL VAUGNERAY | 00:31.92 | 967 pts | ||||
8. | BOURDEAUX Manon | 1997 | FRA | EN CAEN | 00:32.10 | 956 pts | ||||
9. | GHILARDI Lisa | 1999 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:32.22 | 949 pts | ||||
10. | DELAROCHE Marie | 1999 | FRA | CN BOURG-EN-BRESSE | 00:32.76 | 918 pts | ||||
11. | KAMMERER Pauline | 1996 | FRA | DAUPHINS YSSINGEAUX | 00:32.91 | 910 pts | ||||
12. | NICKLES Marie | 1998 | FRA | CO SAINT-DIZIER NATATION | 00:33.37 | 884 pts | ||||
13. | PLISSONNIER Marie | 1998 | FRA | VILLEURBANNE NATATION | 00:33.59 | 871 pts | ||||
14. | WAGNER Emma | 1998 | FRA | CN ST-AVOLD | 00:34.32 | 831 pts |