50 Breaststroke Men - Final A Seniors : 19 ans et plus (Sunday 4 June 2023 - 18h18) | ||||||||||
1. | TOUIL Abdelkader | 2003 | FRA | AS BONDY | 00:31.23 | 1081 pts | ||||
2. | KHALFA Raphael | 1997 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.23 | 1030 pts | ||||
3. | HUGONENQ Milo | 2004 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.63 | 960 pts | ||||
4. | LEBAS Alexandre | 2002 | FRA | AC BOBIGNY | 00:34.24 | 931 pts | ||||
--- | FOUBERT Etienne | 2004 | FRA | CS CLICHY 92 | DNS dec |
--- | ||||
--- | BOEGLIN Xavier | 2003 | FRA | PARIS SPORT CLUB | DNS dec |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Juniors 3&4 : 17-18 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h15) | ||||||||||
1. | DUCAMP Yanis | 2006 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:31.81 | 1051 pts | ||||
2. | VAHLAS Lucas | 2006 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:32.68 | 1007 pts | ||||
3. | LERICHE Alexis | 2005 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:33.59 | 962 pts | ||||
4. | BOUZAHZAH Nassim | 2005 | FRA | AS.CHELLES AQUATIQUE | 00:34.03 | 941 pts | ||||
5. | NGUYEN-KHAC Trung-Chinh | 2006 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:35.10 | 890 pts | ||||
6. | QUESSON Julien | 2005 | FRA | CS CLICHY 92 | 00:37.18 | 795 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Juniors 1&2 : 15-16 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h11) | ||||||||||
1. | HAOUAS Samy | 2007 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 00:32.35 | 1024 pts | ||||
2. | SAILLET Gabriel | 2008 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:32.42 | 1020 pts | ||||
3. | LOPES Mathis | 2008 | FRA | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:33.57 | 963 pts | ||||
4. | LOUBEYRE MOLINARI Dumas | 2008 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:34.28 | 929 pts | ||||
5. | RICHARD Nolhan | 2008 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:35.15 | 888 pts | ||||
--- | GENDRIER Esteban | 2007 | FRA | CSN GUYANCOURT | DNS |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Benjamins 2 : 14 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h06) | ||||||||||
1. | VAREILLAUD Thomas | 2009 | FRA | MORSANG ESSONNE NATATION | 00:35.45 | 874 pts | ||||
2. | BROCHARD Alexandre | 2009 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:37.88 | 764 pts | ||||
3. | BATAILLE Eric | 2009 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:39.49 | 696 pts | ||||
4. | VAUBOURG Lilian | 2009 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:39.77 | 684 pts | ||||
5. | BARRE Léo | 2009 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:41.66 | 609 pts | ||||
--- | NAINA ROBERDISON Jordy Nantoanina | 2009 | FRA | ETOILE SAINT-LEU NATATION | DSQ |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Final A Benjamins 1 : 13 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h01) | ||||||||||
1. | FAUCONNIER Léo | 2010 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:36.76 | 814 pts | ||||
2. | HOUP Nathan | 2010 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:40.08 | 672 pts | ||||
3. | DENISE Andrea | 2010 | FRA | SCUF PARIS | 00:40.21 | 666 pts | ||||
4. | LUXEREAU Charles | 2010 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:42.51 | 576 pts | ||||
5. | REBIERE NICOLAS Mathis | 2010 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:42.96 | 559 pts | ||||
6. | VARGA Zétény | 2010 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:43.15 | 552 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final B Juniors 3&4 : 17-18 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h13) | ||||||||||
1. | BARBERO Antoine | 2006 | FRA | SCUF PARIS | 00:36.20 | 839 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final B Juniors 1&2 : 15-16 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h08) | ||||||||||
1. | TRAN Adrien | 2007 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.49 | 967 pts | ||||
2. | VERNIER-MAZET Hugo | 2008 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:33.57 | 963 pts | ||||
3. | GAUTHIER Gabriel | 2008 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:34.49 | 919 pts | ||||
4. | SOURDOU Nicolas | 2008 | FRA | AQUA VALLÉE-DE-CHEVREUSE | 00:35.47 | 873 pts | ||||
5. | COLLET QUIDE Hugo | 2008 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 00:36.15 | 841 pts | ||||
6. | REMBRY Morgan | 2008 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:36.40 | 830 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final B Benjamins 2 : 14 ans (Sunday 4 June 2023 - 18h03) | ||||||||||
1. | MAES Martin | 2009 | FRA | RED STAR CLUB CHAMPIGNY | 00:53.95 | 225 pts | ||||
--- | GUYADER HUGUET Paul | 2009 | FRA | SCUF PARIS | DNS |
--- | ||||
50 Breaststroke Men - Final B Benjamins 1 : 13 ans (Sunday 4 June 2023 - 17h58) | ||||||||||
1. | CLABAUT Alexandre | 2010 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:41.30 | 623 pts | ||||
2. | RAMANANTSOA Cedric | 2010 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:43.95 | 523 pts | ||||
3. | MORTAZA David | 2010 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:45.69 | 462 pts | ||||
4. | THOMSEN Samuel | 2010 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:46.87 | 423 pts | ||||
5. | COLOMBIE Jules | 2010 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:47.56 | 401 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Saturday 3 June 2023 - 09h03) | ||||||||||
1. | VIARD Neil | 2006 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 00:31.04 | 1091 pts | ||||
2. | TOUIL Abdelkader | 2003 | FRA | AS BONDY | 00:31.61 | 1061 pts | ||||
3. | KARADZIC Luka | 2004 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 00:32.01 | 1041 pts | ||||
4. | DUCAMP Yanis | 2006 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:32.22 | 1030 pts | ||||
5. | MENARD Romain | 2004 | FRA | RED STAR CLUB CHAMPIGNY | 00:32.43 | 1020 pts | ||||
6. | KHALFA Raphael | 1997 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:32.57 | 1013 pts | ||||
7. | FOUBERT Etienne | 2004 | FRA | CS CLICHY 92 | 00:32.75 | 1004 pts | ||||
8. | BIGAY Antoine | 2006 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 00:32.87 | 998 pts | ||||
9. | SAILLET Gabriel | 2008 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:33.00 | 991 pts | ||||
10. | EVEN-GIRARD Raphael | 2006 | FRA | US ALFORTVILLE NATATION | 00:33.11 | 986 pts | ||||
11. | REY Martin | 1999 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:33.34 | 975 pts | ||||
12. | VAHLAS Lucas | 2006 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:33.53 | 965 pts | ||||
13. | CAUCHETEUX Armand | 2005 | BEL | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:33.87 | 949 pts | ||||
14. | BAILLARGE Bastien | 2004 | FRA | RED STAR CLUB CHAMPIGNY | 00:34.06 | 940 pts | ||||
14. | LOPES Mathis | 2008 | FRA | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:34.06 | 940 pts | ||||
16. | DESSAUVAGES Hugo | 2002 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:34.25 | 930 pts | ||||
17. | LERICHE Alexis | 2005 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:34.44 | 921 pts | ||||
18. | LEBAS Alexandre | 2002 | FRA | AC BOBIGNY | 00:34.49 | 919 pts | ||||
19. | HUGONENQ Liam | 2007 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:34.52 | 917 pts | ||||
20. | LOUBEYRE MOLINARI Dumas | 2008 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:34.55 | 916 pts | ||||
21. | HAMDI Anas | 2007 | TUN | CA L'HAY-LES-ROSES | 00:34.72 | 908 pts | ||||
22. | GAUTHIER Gabriel | 2008 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:34.74 | 907 pts | ||||
23. | BOUZAHZAH Nassim | 2005 | FRA | AS.CHELLES AQUATIQUE | 00:34.77 | 906 pts | ||||
24. | ROCHER Enzo | 2005 | FRA | SCM CHÂTILLON NATATION | 00:35.26 | 883 pts | ||||
25. | DESPRE Adam | 2006 | FRA | OLYMPIQUE LA GARENNE-COLOMBES | 00:35.34 | 879 pts | ||||
26. | BORDIER Ethan | 2007 | FRA | CN POISSY | 00:35.58 | 868 pts | ||||
27. | BLANDIN Hippolyte | 2008 | FRA | SCUF PARIS | 00:35.79 | 858 pts | ||||
28. | BOEGLIN Xavier | 2003 | FRA | PARIS SPORT CLUB | 00:35.81 | 857 pts | ||||
29. | GONON Benjamin | 2007 | FRA | AC BOULOGNE-BILLANCOURT | 00:35.86 | 855 pts | ||||
30. | COLLET QUIDE Hugo | 2008 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 00:36.48 | 826 pts | ||||
31. | MAC ELHONE Valentin | 2005 | FRA | VILLIERS SPORTS JEUNESSE | 00:36.51 | 825 pts | ||||
32. | NAINA ROBERDISON Jordy Nantoanina | 2009 | FRA | ETOILE SAINT-LEU NATATION | 00:36.59 | 821 pts | ||||
33. | BALLOY Leonard | 2008 | FRA | CN ASNIÈRES | 00:36.66 | 818 pts | ||||
34. | RAJAONSON Mandresy | 2004 | MAD | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:37.09 | 799 pts | ||||
35. | CHENG Jordan | 2006 | FRA | US ALFORTVILLE NATATION | 00:37.29 | 790 pts | ||||
35. | GRADEL Clement | 2005 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:37.29 | 790 pts | ||||
37. | QUESSON Julien | 2005 | FRA | CS CLICHY 92 | 00:37.30 | 790 pts | ||||
38. | LOULERGUE Thomas | 2008 | FRA | LA SAINT MANDEENNE | 00:37.35 | 788 pts | ||||
38. | ROCHER Mathis | 2006 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 00:37.35 | 788 pts | ||||
40. | BOUNIN Nael | 2007 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:37.65 | 774 pts | ||||
41. | BEN HADJSASSI Chamsedine | 2008 | FRA | AS.CHELLES AQUATIQUE | 00:37.69 | 773 pts | ||||
42. | KHEMATI Adrien | 2008 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 00:38.31 | 746 pts | ||||
43. | PIRES Baptiste | 2001 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:38.38 | 743 pts | ||||
44. | LATRONCHE Raphaël | 2009 | FRA | SCUF PARIS | 00:38.51 | 737 pts | ||||
45. | MOUSSU Nicolas | 2000 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:38.64 | 732 pts | ||||
46. | REMY Matteo | 2006 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:39.05 | 714 pts | ||||
47. | CHEMLA Anatole | 2007 | FRA | PARIS SPORT CLUB | 00:39.22 | 707 pts | ||||
48. | PLANTAT Rafaël | 2006 | FRA | MORSANG ESSONNE NATATION | 00:39.26 | 705 pts | ||||
49. | HAOUAS Bilal | 2009 | FRA | CSA KREMLIN-BICETRE | 00:39.30 | 704 pts | ||||
50. | DHONT Danael | 2007 | FRA | ST-AMAND NAT PORTE DU HAINAUT | 00:39.62 | 690 pts | ||||
51. | BARROIS Abel | 2009 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:39.64 | 690 pts | ||||
52. | PINTO Estéban | 2008 | FRA | CN POISSY | 00:39.74 | 685 pts | ||||
53. | DUCAMP Rahyan | 2008 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:39.80 | 683 pts | ||||
54. | BATAILLE Eric | 2009 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:39.85 | 681 pts | ||||
55. | AIT HATRIT Lounès | 2008 | FRA | SCUF PARIS | 00:39.88 | 680 pts | ||||
56. | KHEDIMI Amir | 2008 | FRA | CLUB DES NAGEURS DE PARIS | 00:39.94 | 677 pts | ||||
57. | VAUBOURG Lilian | 2009 | FRA | CLUB NAUTIQUE DE L'ARPAJONNAIS | 00:40.04 | 673 pts | ||||
57. | SIARY-MAISONNEUVE Theo | 2008 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:40.04 | 673 pts | ||||
59. | LE GALLIC François | 2006 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | 00:40.13 | 670 pts | ||||
60. | MERCADIEL Nathan | 2007 | FRA | US JEUNESSE MITRY-MORY | 00:40.27 | 664 pts | ||||
61. | SELAOUI Nadir | 2008 | ALG | USMA-ST-OUEN | 00:40.33 | 661 pts | ||||
62. | BAILLEUL Mathis | 2008 | FRA | A.S PLESSIS-SAVIGNY | 00:40.35 | 661 pts | ||||
63. | GUYADER HUGUET Paul | 2009 | FRA | SCUF PARIS | 00:40.47 | 656 pts | ||||
64. | JULIA Adrien | 2004 | FRA | RED STAR CLUB CHAMPIGNY | 00:40.49 | 655 pts | ||||
65. | CROUIN Steevy | 2008 | FRA | CS CLICHY 92 | 00:40.62 | 650 pts | ||||
66. | DIEBOLD Jean-Georges | 2009 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:40.69 | 647 pts | ||||
67. | BARBEY Felix | 2007 | FRA | PARIS SPORT CLUB | 00:40.72 | 646 pts | ||||
68. | TAFER PACHE Ernest | 2009 | FRA | SCUF PARIS | 00:41.46 | 616 pts | ||||
69. | CLABAUT Alexandre | 2010 | FRA | NEPTUNE CLUB DE FRANCE | 00:41.51 | 614 pts | ||||
70. | VARGA Zétény | 2010 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:44.85 | 491 pts | ||||
71. | AREZKI Zacharya | 2008 | FRA | USMA-ST-OUEN | 00:46.13 | 447 pts | ||||
72. | PAGEL Gabriel | 2010 | FRA | US ALFORTVILLE NATATION | 00:46.32 | 441 pts | ||||
73. | RAMANANTSOA Cedric | 2010 | FRA | STADE FRANÇAIS O COURBEVOIE | 00:46.81 | 425 pts | ||||
74. | BOUCHE Karlis | 2010 | FRA | MORSANG ESSONNE NATATION | 00:50.08 | 326 pts | ||||
75. | STAMENKOVIC Vadim | 2009 | FRA | USMA-ST-OUEN | 00:51.21 | 294 pts | ||||
--- | KARADZIC Marko | 2006 | FRA | CLAMART NATATION 92 | DSQ |
--- | ||||
--- | BOUZAR Aïssa | 2008 | FRA | CN VIRY-CHÂTILLON | DSQ |
--- |