50 Butterfly Men - Final A Seniors : 19 ans et plus (Sunday 7 May 2023 - 16h01) | ||||||||||
1. | SOTO GARCIA Iker | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:25.38 | +0.68 | 1195 pts | |||
2. | GARMENDIA OTAEGUI Eneko | 2002 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:26.10 | +0.65 | 1146 pts | |||
3. | COMMENGES Lucas | 1999 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:26.18 | +0.66 | 1141 pts | |||
4. | ARRIGAIN Igor | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.37 | +0.60 | 1128 pts | |||
5. | MUGIKA Ion | 1994 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.47 | +0.67 | 1121 pts | |||
6. | RODRIGUEZ Gaizka | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.68 | +0.60 | 1107 pts | |||
7. | ECEIZA AGUIRRE Imanol | 1995 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.70 | +0.61 | 1106 pts | |||
8. | BRUSCOLI Gianni | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.48 | +0.59 | 1055 pts | |||
50 Butterfly Men - Final A Juniors 3 & 4 : 17-18 ans (Sunday 7 May 2023 - 15h59) | ||||||||||
1. | ZUBELDIA OTEIZA Unai | 2005 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.53 | +0.53 | 1117 pts | |||
2. | ESPEJO MARTIN Pablo | 2005 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:26.69 | +0.65 | 1107 pts | |||
3. | GIL Inigo | 2006 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.71 | +0.69 | 1105 pts | |||
4. | DI GENUA Bastien | 2006 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.20 | +0.70 | 1073 pts | |||
5. | MAYEN Alexandre | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.55 | +0.70 | 1050 pts | |||
6. | MARTI Axel | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.85 | +0.68 | 1031 pts | |||
7. | AGNESE Enzo | 2005 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.24 | +0.64 | 1006 pts | |||
8. | BELLEGO Benjamin | 2006 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:29.47 | +0.66 | 930 pts | |||
50 Butterfly Men - Final A Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Sunday 7 May 2023 - 15h57) | ||||||||||
1. | ZALDUA USANDIZAGA Markel | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:27.77 | +0.68 | 1036 pts | |||
2. | ROSELLÓ PÉREZ Diego | 2007 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:28.48 | +0.61 | 991 pts | |||
3. | BARRIO LANUZA Hugo | 2007 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:28.70 | +0.74 | 978 pts | |||
4. | MORAN Aitor | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:29.13 | +0.64 | 951 pts | |||
5. | URDANPILLETA JAUREGI Unai | 2008 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:29.80 | +0.48 | 910 pts | |||
6. | VIGNES Kepa | 2008 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:29.82 | +0.62 | 909 pts | |||
7. | MARTIN ALVARO Xuban | 2007 | ESP | CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA | 00:30.04 | +0.63 | 896 pts | |||
8. | ATORRASAGASTI IRURETAGOIENA Josu | 2008 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:30.21 | +0.68 | 886 pts | |||
50 Butterfly Men - Final A Avenirs & Benjamins : 6-14 ans (Sunday 7 May 2023 - 15h55) | ||||||||||
1. | LOPEZ DE OCARIZ DE ALAVA Sergio | 2009 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:28.49 | +0.66 | 991 pts | |||
2. | ITUINO OSTOLOZAGA Aratz | 2010 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:31.58 | +0.70 | 807 pts | |||
3. | REY-BONCOEUR Lorenzo | 2009 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:32.57 | +0.67 | 752 pts | |||
4. | LAFARGUE Enzo | 2009 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:33.83 | +0.70 | 684 pts | |||
5. | MARTINEZ Francisco | 2009 | FRA | LOURDES NATATION | 00:33.94 | +0.65 | 679 pts | |||
6. | MALATO Nathan | 2009 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:34.19 | +0.57 | 666 pts | |||
7. | FERNANDEZ DE RETANA GONZALEZ DE HEREDIA Oier | 2009 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:35.93 | +0.74 | 580 pts | |||
8. | ALBERT REMY Léo-Paul | 2009 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:37.37 | +0.55 | 513 pts | |||
50 Butterfly Men - Prelims (Sunday 7 May 2023 - 09h24) | ||||||||||
1. | SOTO GARCIA Iker | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:25.75 | +0.70 | 1170 pts | QFA | ||
2. | COMMENGES Lucas | 1999 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:26.27 | +0.65 | 1135 pts | QFA | ||
2. | GARMENDIA OTAEGUI Eneko | 2002 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:26.27 | +0.69 | 1135 pts | QFA | ||
4. | MUGIKA Ion | 1994 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.47 | +0.66 | 1121 pts | QFA | ||
5. | ARRIGAIN Igor | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.49 | +0.58 | 1120 pts | QFA | ||
6. | RODRIGUEZ Gaizka | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.66 | +0.61 | 1109 pts | QFA | ||
7. | ECEIZA AGUIRRE Imanol | 1995 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:26.76 | +0.64 | 1102 pts | QFA | ||
8. | ESPEJO MARTIN Pablo | 2005 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:26.85 | +0.61 | 1096 pts | QFA | ||
9. | GIL Inigo | 2006 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:27.04 | +0.68 | 1084 pts | QFA | ||
10. | BRUSCOLI Gianni | 2001 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.19 | +0.66 | 1074 pts | QFA | ||
11. | ZUBELDIA OTEIZA Unai | 2005 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:27.22 | +0.62 | 1072 pts | QFA | ||
12. | MARTI Nathan | 2002 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.48 | +0.69 | 1055 pts | |||
13. | CROUSEILLES Baptiste | 2004 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.50 | +0.48 | 1054 pts | |||
14. | LLINAS FRAU Marc | 2001 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:27.63 | +0.68 | 1045 pts | |||
15. | MAYEN Alexandre | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.73 | +0.69 | 1039 pts | QFA | ||
16. | JIMENEZ ALONSO Ander | 1996 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:27.78 | +0.65 | 1036 pts | |||
17. | DI GENUA Bastien | 2006 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:27.82 | +0.70 | 1033 pts | QFA | ||
18. | ZALDUA USANDIZAGA Markel | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:27.90 | +0.65 | 1028 pts | QFA | ||
19. | MARTI Axel | 2006 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:27.98 | +0.71 | 1023 pts | QFA | ||
20. | NOUGUES Enzo | 2002 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:28.03 | +0.72 | 1020 pts | |||
21. | CHATARD Léo | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:28.17 | +0.66 | 1011 pts | |||
22. | ROSELLÓ PÉREZ Diego | 2007 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:28.91 | +0.66 | 965 pts | QFA | ||
22. | BARRIO LANUZA Hugo | 2007 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:28.91 | +0.71 | 965 pts | QFA | ||
24. | RIOS MORILLO Alejandro | 2002 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:28.96 | +0.71 | 961 pts | |||
25. | AGNESE Enzo | 2005 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:29.00 | +0.64 | 959 pts | QFA | ||
26. | CARON Gautier | 1995 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:29.17 | +0.63 | 949 pts | |||
27. | LOPEZ DE OCARIZ DE ALAVA Sergio | 2009 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:29.24 | +0.64 | 944 pts | QFA | ||
28. | MORAN Aitor | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:29.26 | +0.63 | 943 pts | QFA | ||
29. | TABOADA GALLASTEGI Harkaitz | 2003 | ESP | ZARAUTZ BALEA IGERIKETA | 00:29.54 | +0.57 | 926 pts | |||
30. | MARTIN ALVARO Xuban | 2007 | ESP | CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA | 00:29.66 | +0.61 | 919 pts | QFA | ||
31. | BELLEGO Benjamin | 2006 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:29.71 | +0.56 | 916 pts | QFA | ||
32. | CHARLOT Mathis | 2003 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:29.72 | +0.74 | 915 pts | |||
33. | JEAN Mattéo | 2006 | FRA | DAUPHINS ST-PIERRE-DU-MONT | 00:29.79 | +0.68 | 911 pts | |||
33. | VIGNES Kepa | 2008 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:29.79 | +0.63 | 911 pts | QFA | ||
35. | ATORRASAGASTI IRURETAGOIENA Josu | 2008 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:29.97 | +0.70 | 900 pts | QFA | ||
36. | URDANPILLETA JAUREGI Unai | 2008 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:30.07 | +0.54 | 894 pts | QFA | ||
37. | LABAT Jonathan | 2007 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:30.28 | +0.63 | 882 pts | |||
38. | DUVAL Noah | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:30.41 | +0.69 | 874 pts | |||
39. | ZAPATER CALVO Martin | 2008 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:30.51 | +0.72 | 868 pts | |||
40. | ONNAINTY AUGE Antton | 2008 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:30.86 | +0.78 | 848 pts | |||
41. | POPIEUL Brewen | 2005 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:31.53 | +0.65 | 809 pts | |||
42. | GUERIN Noah | 2008 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:32.28 | +0.57 | 768 pts | |||
43. | SIMON Hugo | 2008 | FRA | LOURDES NATATION | 00:32.39 | +0.53 | 761 pts | |||
44. | ITUINO OSTOLOZAGA Aratz | 2010 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:32.57 | +0.68 | 752 pts | QFA | ||
45. | REY-BONCOEUR Lorenzo | 2009 | FRA | CN LANNEMEZAN | 00:32.78 | +0.71 | 740 pts | QFA | ||
46. | ORDUNA Mael | 2005 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.96 | +0.71 | 731 pts | |||
47. | SAIZAR Ekhi | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:33.78 | +0.73 | 687 pts | |||
48. | PUENTE GOMEZ Oier | 2008 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:33.96 | +0.65 | 678 pts | |||
49. | MALATO Nathan | 2009 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:34.13 | +0.65 | 669 pts | QFA | ||
50. | MANSE Tom | 2008 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:34.43 | +0.82 | 654 pts | |||
51. | MARTINEZ Francisco | 2009 | FRA | LOURDES NATATION | 00:35.02 | +0.56 | 624 pts | QFA | ||
51. | LAFARGUE Enzo | 2009 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:35.02 | +0.69 | 624 pts | QFA | ||
53. | FERNANDEZ DE RETANA GONZALEZ DE HEREDIA Oier | 2009 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:35.96 | +0.73 | 578 pts | QFA | ||
54. | PICCOLO Lohan | 2008 | FRA | LOURDES NATATION | 00:36.43 | +0.63 | 556 pts | |||
55. | ALBERT REMY Léo-Paul | 2009 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:37.97 | 486 pts | QFA | |||
56. | PAQUIT Theo | 2010 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:38.35 | +0.62 | 469 pts | |||
57. | MONMAYRANT Antonin | 2009 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:38.83 | +0.51 | 449 pts | |||
58. | STAN Edward | 2010 | ROU | TARBES NAUTIC CLUB | 00:39.84 | +0.70 | 407 pts | |||
59. | SARALEGI MARTINEZ Ibon | 2010 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:45.95 | 199 pts | ||||
60. | BEN CHRIF Nawfal | 2008 | FRA | AVENIR MURET NATATION | 00:47.37 | +0.24 | 161 pts |