50 Butterfly Women - Final A Seniors : 18 ans et plus (Sunday 7 May 2023 - 15h53) | ||||||||||
1. | CENDOYA BARANDIARAN Amaia | 1997 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:27.86 | +0.74 | 1221 pts | |||
2. | ILZARBE DAZA June | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:29.28 | +0.56 | 1129 pts | |||
3. | HERNANDEZ Ane | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:30.12 | +0.68 | 1076 pts | |||
4. | DARRICAU Mathilde | 2000 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:30.31 | +0.70 | 1064 pts | |||
5. | ETXEBERRIA ARANO Uxue | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.27 | +0.73 | 1005 pts | |||
6. | ASNARD Alizée | 2004 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.19 | +0.64 | 951 pts | |||
7. | CARRERE Héloïse | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:32.74 | +0.72 | 919 pts | |||
8. | SERRANO MARQUEZ Loreto | 2004 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:33.85 | +0.66 | 857 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Juniors 3 & 4 : 16-17 ans (Sunday 7 May 2023 - 15h51) | ||||||||||
1. | SAGARNA HOLGADO Irene | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:29.77 | +0.71 | 1098 pts | |||
2. | INNES Annabel | 2007 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:30.00 | +0.71 | 1083 pts | |||
3. | LARREA ETXEBESTE Lide | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:30.76 | +0.70 | 1036 pts | |||
4. | GUIGNARD Lily | 2007 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:30.92 | 1027 pts | ||||
5. | CUNADO IRIGOIEN Juncal | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.65 | +0.79 | 983 pts | |||
6. | MARTIN SANCHO Irati | 2007 | ESP | CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA | 00:31.66 | +0.76 | 982 pts | |||
7. | GALZACORTA DOMINGUEZ Libe | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:32.29 | +0.62 | 945 pts | |||
8. | COUSSEAU-LECOLIER Léna | 2006 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.69 | +0.53 | 922 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Juniors 1 & 2 : 14-15 ans (Sunday 7 May 2023 - 15h49) | ||||||||||
1. | SIMEON-KNAEBEL Lilie | 2008 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:29.65 | +0.66 | 1105 pts | |||
2. | GAITAN ACEITON Olaia | 2008 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.25 | +0.70 | 1007 pts | |||
3. | GOENAGA LASA Mirari | 2008 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.89 | +0.78 | 969 pts | |||
4. | COGNIEUX Ambre | 2008 | FRA | CN CUGNAUX | 00:32.28 | +0.67 | 946 pts | |||
5. | ALBERDI LOPEZ DE TORRE Ane | 2008 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:32.43 | +0.62 | 937 pts | |||
6. | AGIRREZABALAGA AMEZUA Ana | 2009 | ESP | C.N. IZARRAITZ | 00:32.60 | +0.77 | 927 pts | |||
7. | URIA OTAEGI Maiana | 2008 | ESP | C.N. IZARRAITZ | 00:33.18 | +0.70 | 894 pts | |||
8. | URDANGARIN TEJERIA Saioa | 2009 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:33.51 | +0.77 | 875 pts | |||
50 Butterfly Women - Final A Avenirs & Benjamins : 6-13 ans (Sunday 7 May 2023 - 15h46) | ||||||||||
1. | AYESTARAN Udane | 2010 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.93 | +0.74 | 966 pts | |||
2. | SANTAMARIA MARTINEZ Maddi aroa | 2011 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:32.23 | +0.76 | 949 pts | |||
3. | FERNANDEZ SANCHEZ Maialen | 2010 | ESP | CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA | 00:33.84 | +0.60 | 857 pts | |||
4. | POEY Lola | 2011 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:34.32 | +0.51 | 831 pts | |||
5. | BARREIRO ALEGRIA Susana | 2010 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:34.87 | +0.68 | 801 pts | |||
6. | IZA LEZETA Uxuri | 2010 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:38.37 | +0.57 | 624 pts | |||
7. | BERTHAULT Edene | 2011 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:39.01 | +0.59 | 594 pts | |||
8. | GASTESI AYERZA Euante | 2010 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:39.50 | +0.68 | 572 pts | |||
50 Butterfly Women - Prelims (Sunday 7 May 2023 - 09h14) | ||||||||||
1. | CENDOYA BARANDIARAN Amaia | 1997 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:28.47 | +0.77 | 1181 pts | QFA | ||
2. | ILZARBE DAZA June | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:29.28 | +0.70 | 1129 pts | QFA | ||
3. | DARRICAU Mathilde | 2000 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:29.99 | +0.73 | 1084 pts | QFA | ||
4. | HERNANDEZ Ane | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:30.11 | +0.70 | 1076 pts | QFA | ||
5. | SIMEON-KNAEBEL Lilie | 2008 | FRA | E.P SEMEAC TARBES NAT | 00:30.26 | +0.66 | 1067 pts | QFA | ||
6. | INNES Annabel | 2007 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:30.44 | +0.69 | 1056 pts | QFA | ||
6. | SAGARNA HOLGADO Irene | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:30.44 | +0.68 | 1056 pts | QFA | ||
8. | GUIGNARD Lily | 2007 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:30.64 | +0.56 | 1044 pts | QFA | ||
9. | LARREA ETXEBESTE Lide | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:30.90 | +0.73 | 1028 pts | QFA | ||
10. | GUERMONPREZ Eve-Marie | 1993 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:30.99 | +0.49 | 1022 pts | QFA | ||
11. | ETXEBERRIA ARANO Uxue | 2004 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.06 | +0.74 | 1018 pts | QFA | ||
12. | GAITAN ACEITON Olaia | 2008 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.80 | +0.69 | 974 pts | QFA | ||
13. | AYESTARAN Udane | 2010 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.82 | +0.71 | 973 pts | QFA | ||
14. | GOENAGA LASA Mirari | 2008 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:31.83 | +0.75 | 972 pts | QFA | ||
15. | CAZABAT Laura | 2000 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:31.85 | +0.69 | 971 pts | QFA | ||
16. | MARTIN SANCHO Irati | 2007 | ESP | CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA | 00:31.90 | +0.76 | 968 pts | QFA | ||
17. | CUNADO IRIGOIEN Juncal | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:32.12 | +0.81 | 955 pts | QFA | ||
18. | GALZACORTA DOMINGUEZ Libe | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:32.15 | +0.66 | 953 pts | QFA | ||
19. | ASNARD Alizée | 2004 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:32.19 | +0.63 | 951 pts | QFA | ||
20. | ALBERDI LOPEZ DE TORRE Ane | 2008 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:32.21 | +0.65 | 950 pts | QFA | ||
21. | SANTAMARIA MARTINEZ Maddi aroa | 2011 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:32.29 | +0.69 | 945 pts | QFA | ||
22. | COUSSEAU-LECOLIER Léna | 2006 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:32.41 | +0.58 | 938 pts | QFA | ||
23. | COGNIEUX Ambre | 2008 | FRA | CN CUGNAUX | 00:32.53 | +0.70 | 931 pts | QFA | ||
24. | CARRERE Héloïse | 2003 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:32.68 | +0.73 | 923 pts | |||
25. | ALVAREZ DE EULATE REDONDO Carla | 2005 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:32.69 | +0.80 | 922 pts | |||
26. | AGIRREZABALAGA AMEZUA Ana | 2009 | ESP | C.N. IZARRAITZ | 00:32.84 | +0.73 | 913 pts | QFA | ||
27. | MELENDEZ MELLID Maider | 2000 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:32.90 | +0.73 | 910 pts | |||
28. | LAHON-LABORDE Cloé | 2006 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:33.18 | +0.73 | 894 pts | |||
29. | URIA OTAEGI Maiana | 2008 | ESP | C.N. IZARRAITZ | 00:33.19 | +0.74 | 893 pts | QFA | ||
30. | ETXEBARRIA SAEZ DE UGARTE Maddalen | 2006 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:33.27 | +0.81 | 889 pts | |||
31. | SOPENA LABADIA Alejandra | 2006 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:33.29 | +0.71 | 888 pts | |||
32. | PARDO ATARES Carlota | 2001 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:33.42 | +0.76 | 881 pts | |||
33. | URDANGARIN TEJERIA Saioa | 2009 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:33.54 | +0.73 | 874 pts | QFA | ||
34. | MATEOS ARRIETA Nora | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:33.92 | +0.72 | 853 pts | |||
35. | ZUBILLAGA ARSUAGA Enara | 2009 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:33.93 | +0.68 | 852 pts | |||
36. | FERNANDEZ SANCHEZ Maialen | 2010 | ESP | CLUB DEPORTIVO NATACION BIDASOA | 00:33.94 | +0.81 | 852 pts | QFA | ||
37. | GONZALEZ LAGAR Iciar | 2006 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:34.07 | 844 pts | ||||
38. | IPINZA VIDAL Maddi | 2008 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:34.12 | +0.83 | 842 pts | |||
39. | SERRANO MARQUEZ Loreto | 2004 | ESP | A. D. ZOITI 89 | 00:34.32 | +0.67 | 831 pts | |||
40. | IGUIÑIZ PORRES Maite | 2007 | ESP | FEDERACION GIPUZKOANA DE NATACION | 00:34.67 | 812 pts | ||||
41. | TARDIVO Anna | 2009 | FRA | CN CUGNAUX | 00:34.93 | 798 pts | ||||
42. | SUESCUN ORTIZ DE LANDALUCE Carlota | 2006 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:34.94 | +0.84 | 797 pts | |||
43. | BLANC Elaia | 2009 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:35.00 | +0.67 | 794 pts | |||
44. | POEY Lola | 2011 | FRA | OLORON NATATION 64 | 00:35.22 | +0.65 | 782 pts | QFA | ||
45. | PICCOLO Enora | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:35.56 | +0.64 | 764 pts | |||
46. | DURANA ANDA Nora | 2009 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:35.73 | +0.77 | 755 pts | |||
47. | BARREIRO ALEGRIA Susana | 2010 | ESP | GETXO IGERIKETA | 00:35.74 | +0.53 | 755 pts | QFA | ||
48. | ZAGARRI Lara | 2008 | FRA | CN CUGNAUX | 00:35.79 | +0.80 | 752 pts | |||
49. | LARRE Charlotte | 2006 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:35.97 | 743 pts | ||||
50. | GARATE LASA Noa | 2008 | ESP | C.N. IZARRAITZ | 00:36.46 | +0.70 | 718 pts | |||
51. | LARQUIER Emma | 2008 | FRA | DAUPHINS SECTION PALOISE | 00:36.57 | +0.75 | 712 pts | |||
52. | NOTARIO Lola | 2007 | FRA | LOURDES NATATION | 00:36.67 | +0.79 | 707 pts | |||
53. | BOURRAS Mahé | 2007 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:37.01 | +0.71 | 690 pts | |||
53. | DIAZ DE CERIO ABASOLO Laida | 2009 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:37.01 | +0.78 | 690 pts | |||
55. | RAYA ETXANIZ Izadi | 2009 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:37.57 | +0.76 | 663 pts | |||
56. | OBERLE Oceane | 2005 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:37.73 | +0.48 | 655 pts | |||
57. | DE LAS HERAS LARRIMBE Laura | 2007 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:37.84 | +0.84 | 650 pts | |||
58. | BOURDENX Chloé | 2006 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:37.85 | +0.53 | 649 pts | |||
59. | AMESTOY DUBES Naia | 2006 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:37.87 | +0.71 | 648 pts | |||
60. | LAHILLE Anna | 2004 | FRA | LOURDES NATATION | 00:38.70 | +0.69 | 609 pts | |||
61. | IZA LEZETA Uxuri | 2010 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:38.88 | +0.68 | 600 pts | QFA | ||
62. | LARRIEU Nahia | 2008 | FRA | BIARRITZ OLYMPIQUE | 00:39.65 | +0.60 | 565 pts | |||
63. | BERTHAULT Edene | 2011 | FRA | MAREMNE ADOUR COTE-SUD NAT | 00:39.88 | +0.54 | 555 pts | QFA | ||
64. | BORDERES Clara | 2006 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:40.84 | +0.53 | 513 pts | |||
65. | GASTESI AYERZA Euante | 2010 | ESP | TOLOSALDEA IGERI KIROL TALDEA | 00:40.93 | +0.79 | 509 pts | QFA | ||
66. | DIDIER Ninon | 2006 | FRA | DAUPHINS BAGNÈRES-DE-BIGORRE | 00:41.22 | +0.76 | 497 pts | |||
67. | RODRIGUEZ BLANCO Nahia | 2010 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:42.87 | +0.83 | 430 pts | |||
68. | FREILE SANTAMARIA Irati | 2010 | ESP | CN JUDIZMENDI | 00:46.56 | +0.61 | 297 pts | |||
69. | BORREGO Lyllia | 2012 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:47.37 | 271 pts | ||||
70. | BOYER Erin | 2013 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:50.28 | +0.54 | 188 pts | |||
71. | CAPEL Shadey | 2010 | FRA | TARBES NAUTIC CLUB | 00:52.61 | +0.77 | 132 pts | |||
--- | CAUBET Maya | 2007 | FRA | AVENIR MURET NATATION | DSQ |
--- |