50 Butterfly Men - Final A Juniors 3 & plus : 17 ans et plus (Sunday 2 April 2023 - 14h52) | ||||||||||
1. | HERDALOT Leo | 2005 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:27.33 | 1065 pts | ||||
2. | VERHOEVEN Tanguy | 2002 | FRA | MACON NATATION | 00:27.57 | 1049 pts | ||||
3. | BRANTUS Hugo | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:29.19 | 947 pts | ||||
4. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:29.24 | 944 pts | ||||
5. | FAUCOLNIER Jules | 2005 | FRA | CN NEVERS | 00:29.29 | 941 pts | ||||
6. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | MACON NATATION | 00:29.69 | 917 pts | ||||
7. | LOPES ARRIAT Lény | 2005 | FRA | CNM ST-GERMAIN-DU-PUY | 00:29.88 | 906 pts | ||||
8. | CESARINI Gaston | 2006 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:30.24 | 884 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final A Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Sunday 2 April 2023 - 14h48) | ||||||||||
1. | OULMI Said | 2007 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:28.62 | 983 pts | ||||
2. | TCHERNENKO Owen | 2008 | FRA | CN PONTARLIER | 00:29.72 | 915 pts | ||||
3. | DAUJAT Pacôme | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:29.81 | 910 pts | ||||
4. | LEBOEUF Gabriel | 2008 | FRA | CNM ST-GERMAIN-DU-PUY | 00:30.30 | 881 pts | ||||
5. | MARECHAL Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:30.97 | 841 pts | ||||
6. | BERNOLLIN Sidoine | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:31.92 | 788 pts | ||||
7. | CHAMPMARTIN Youri | 2008 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:32.10 | 777 pts | ||||
8. | VIENNY Loan | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:33.67 | 693 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final A Av3 + Benjamins : 12-14 ans (Sunday 2 April 2023 - 14h44) | ||||||||||
1. | PLAQUET Mathis | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:29.14 | 950 pts | ||||
2. | PAVLOVIC Luka | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:29.48 | 930 pts | ||||
3. | WANDOWSKI-NOGUES Ethan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:31.01 | 839 pts | ||||
4. | BOULET-CAMESCASSE Maxime | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:32.19 | 773 pts | ||||
5. | SERTTAS Noyan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:32.23 | 770 pts | ||||
6. | TISON Antonin | 2010 | FRA | LAGNY-SUR-MARNE NATATION | 00:32.76 | 741 pts | ||||
7. | EL MALTI Yacine | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:32.91 | 733 pts | ||||
8. | BRILLANT Lucas | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:35.94 | 579 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B Juniors 3 & plus : 17 ans et plus (Sunday 2 April 2023 - 14h50) | ||||||||||
1. | SOLTANE Adel | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:30.13 | 891 pts | ||||
2. | LOCATELLI Lucas | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:30.51 | 868 pts | ||||
3. | DESGRANGE Bastien | 1992 | FRA | NAGEURS DES PORTES DU H.DOUBS | 00:34.17 | 667 pts | ||||
4. | SCHMITZ Emeric | 1995 | FRA | NAGEURS DES PORTES DU H.DOUBS | 00:39.40 | 425 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Sunday 2 April 2023 - 14h46) | ||||||||||
1. | ROBERT Yanis | 2007 | FRA | CN DECIZE | 00:34.43 | 654 pts | ||||
2. | COLLET Mathis | 2008 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:34.65 | 642 pts | ||||
3. | CHARTIER Théo | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:37.41 | 511 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B Av3 + Benjamins : 12-14 ans (Sunday 2 April 2023 - 14h42) | ||||||||||
1. | DOISNEAU Celyen | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:33.52 | 701 pts | ||||
2. | COURAUD Gabriel | 2010 | FRA | CN NEVERS | 00:33.81 | 686 pts | ||||
3. | GUY Martin | 2010 | FRA | MACON NATATION | 00:34.44 | 653 pts | ||||
4. | SOUSTELLE Jean-Antoine | 2009 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:34.79 | 635 pts | ||||
5. | MICHALET--NGUYEN Ambroise | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:35.51 | 600 pts | ||||
6. | GUENNOC-JUDAS Ewen | 2009 | FRA | MACON NATATION | 00:35.74 | 589 pts | ||||
7. | WAGNER ROBINEAU Elias | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:35.85 | 583 pts | ||||
8. | BERNARDOT-MAGNAN Charlie | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.05 | 574 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims (Sunday 2 April 2023 - 09h11) | ||||||||||
1. | HERDALOT Leo | 2005 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:27.60 | 1047 pts | QFA | |||
2. | OULMI Said | 2007 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:28.22 | 1008 pts | QFA | |||
3. | VERHOEVEN Tanguy | 2002 | FRA | MACON NATATION | 00:28.53 | 988 pts | QFA | |||
4. | BRANTUS Hugo | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:29.45 | 931 pts | QFA | |||
5. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | MACON NATATION | 00:29.47 | 930 pts | QFA | |||
6. | FAUCOLNIER Jules | 2005 | FRA | CN NEVERS | 00:29.59 | 923 pts | QFA | |||
7. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:29.87 | 906 pts | QFA | |||
8. | PAVLOVIC Luka | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:29.88 | 906 pts | QFA | |||
9. | LOPES ARRIAT Lény | 2005 | FRA | CNM ST-GERMAIN-DU-PUY | 00:30.13 | 891 pts | QFA | |||
10. | PLAQUET Mathis | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:30.22 | 885 pts | QFA | |||
11. | CESARINI Gaston | 2006 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:30.26 | 883 pts | QFA | |||
12. | DAUJAT Pacôme | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:30.27 | 882 pts | QFA | |||
12. | TCHERNENKO Owen | 2008 | FRA | CN PONTARLIER | 00:30.27 | 882 pts | QFA | |||
14. | SOLTANE Adel | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:30.49 | 869 pts | QFB | |||
15. | LEBOEUF Gabriel | 2008 | FRA | CNM ST-GERMAIN-DU-PUY | 00:30.62 | 862 pts | QFA | |||
16. | LOCATELLI Lucas | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:30.87 | 847 pts | QFB | |||
17. | MARECHAL Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:30.93 | 844 pts | QFA | |||
18. | WANDOWSKI-NOGUES Ethan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:31.19 | 829 pts | QFA | |||
19. | BERNOLLIN Sidoine | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:31.96 | 785 pts | QFA | |||
20. | TISON Antonin | 2010 | FRA | LAGNY-SUR-MARNE NATATION | 00:32.50 | 755 pts | QFA | |||
21. | BOULET-CAMESCASSE Maxime | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:32.54 | 753 pts | QFA | |||
22. | CHAMPMARTIN Youri | 2008 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:32.61 | 749 pts | QFA | |||
23. | SERTTAS Noyan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:33.19 | 718 pts | QFA | |||
24. | EL MALTI Yacine | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:33.22 | 717 pts | QFA | |||
25. | VIENNY Loan | 2007 | FRA | MACON NATATION | 00:33.29 | 713 pts | QFA | |||
26. | BRILLANT Lucas | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:33.69 | 692 pts | QFA | |||
27. | COURAUD Gabriel | 2010 | FRA | CN NEVERS | 00:33.96 | 678 pts | QFB | |||
28. | ROBERT Yanis | 2007 | FRA | CN DECIZE | 00:34.20 | 665 pts | QFB | |||
29. | DOISNEAU Celyen | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:34.58 | 646 pts | QFB | |||
30. | GUY Martin | 2010 | FRA | MACON NATATION | 00:34.99 | 625 pts | QFB | |||
31. | SOUSTELLE Jean-Antoine | 2009 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:35.10 | 620 pts | QFB | |||
31. | COLLET Mathis | 2008 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:35.10 | 620 pts | QFB | |||
33. | DESGRANGE Bastien | 1992 | FRA | NAGEURS DES PORTES DU H.DOUBS | 00:35.28 | 611 pts | QFB | |||
34. | GUENNOC-JUDAS Ewen | 2009 | FRA | MACON NATATION | 00:35.57 | 597 pts | QFB | |||
35. | MICHALET--NGUYEN Ambroise | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:35.65 | 593 pts | QFB | |||
36. | OLIANA Baptiste | 2005 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | 00:35.74 | 589 pts | QFB | |||
37. | WAGNER ROBINEAU Elias | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:35.95 | 579 pts | QFB | |||
38. | CHARTIER Théo | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:36.49 | 553 pts | QFB | |||
39. | BERNARDOT-MAGNAN Charlie | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.51 | 552 pts | QFB | |||
40. | CHAMPENOIS Nathanaël | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:36.78 | 540 pts | ||||
41. | FINE Noah | 2010 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:37.02 | 529 pts | ||||
42. | LAUPIN Maxence | 2008 | FRA | PARAY NATATION WATER POLO | 00:37.55 | 505 pts | QFB | |||
43. | THOMAS JEUDY Martin | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:38.11 | 480 pts | ||||
44. | SCHMITZ Emeric | 1995 | FRA | NAGEURS DES PORTES DU H.DOUBS | 00:39.29 | 430 pts | QFB | |||
45. | GUENNOC-JUDAS Oskar | 2011 | FRA | MACON NATATION | 00:39.50 | 421 pts | ||||
46. | KARMANN Arthur | 2010 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:40.12 | 396 pts | ||||
47. | FERRUT SOARES Timeo | 2011 | FRA | CN PONTARLIER | 00:40.41 | 385 pts | ||||
48. | MERLE Enzo | 2010 | FRA | MACON NATATION | 00:40.85 | 368 pts | ||||
49. | XICLUNA FAIVRE Awen | 2010 | FRA | CN PONTARLIER | 00:41.38 | 348 pts | ||||
50. | RAINON Maxence | 2011 | FRA | CN NEVERS | 00:41.52 | 343 pts | ||||
51. | LALANNE Colas | 2009 | FRA | CN DECIZE | 00:44.50 | 242 pts | ||||
52. | LAURENT Eliott | 2011 | FRA | UCS COSNE-SUR-LOIRE | 00:44.64 | 237 pts | ||||
53. | ALSYS Léonard | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:45.91 | 200 pts | ||||
54. | BELLION-EDESE Noe | 2009 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:46.18 | 193 pts | ||||
55. | MARTINEZ Timothe | 2011 | FRA | MONTCEAU ON | 00:48.21 | 141 pts | ||||
56. | KHALFOUNE Thomas | 2006 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | 00:48.37 | 137 pts | QFB | |||
--- | DESCHAMPS Mathis | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | MARZOUKI Abdallah | 2009 | FRA | CERCLE DAUPHINS LE CREUSOT | DNS dec |
--- | ||||
--- | ALOIEV Emile | 2006 | FRA | MONTCEAU ON | DNS dec |
--- | ||||
--- | CHAMPION Alexandre | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | KEBRIT-MARTINIERE Souleyman | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | GRIVEY Maxence | 2011 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | BAYRAT Ethan | 2006 | FRA | MACON NATATION | DSQ |
--- |