50 Backstroke Men - Final A Juniors 3 & plus : 17 ans et plus (Saturday 1 April 2023 - 16h17) | ||||||||||
1. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:30.43 | 972 pts | ||||
2. | HERDALOT Leo | 2005 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:30.85 | 949 pts | ||||
3. | GRABSKI Gilles | 1977 | FRA | TEAM GO | 00:32.20 | 878 pts | ||||
4. | BAYRAT Ethan | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:32.64 | 855 pts | ||||
5. | MARTIN Raphaël | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:33.11 | 831 pts | ||||
6. | MAJCHRZAK Adrien | 1991 | FRA | MONTCEAU ON | 00:33.68 | 802 pts | ||||
7. | DEBOIS Hipolyte | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:43.98 | 373 pts | ||||
--- | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | MACON NATATION | DNS |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final A Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Saturday 1 April 2023 - 16h14) | ||||||||||
1. | BOIS Mahe | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:30.41 | 973 pts | ||||
2. | DE BOISSESON Raphaël | 2007 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:30.69 | 958 pts | ||||
3. | BRIFFAUD Valentin | 2008 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:32.02 | 887 pts | ||||
4. | FESSY Arthur | 2008 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:32.08 | 884 pts | ||||
5. | ROLANDO Enio | 2008 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:32.19 | 878 pts | ||||
6. | TCHERNENKO Owen | 2008 | FRA | CN PONTARLIER | 00:33.17 | 828 pts | ||||
7. | MARECHAL Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:33.50 | 811 pts | ||||
8. | OULMI Said | 2007 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:34.01 | 786 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Av3 + Benjamins : 12-14 ans (Saturday 1 April 2023 - 16h10) | ||||||||||
1. | VAREILLAUD Thomas | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:32.51 | 862 pts | ||||
2. | PAVLOVIC Luka | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:32.86 | 844 pts | ||||
3. | WANDOWSKI-NOGUES Ethan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:34.35 | 769 pts | ||||
4. | KERFORN Jean | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:34.52 | 761 pts | ||||
5. | COQUEREL Eole | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:34.53 | 761 pts | ||||
6. | SERTTAS Noyan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:35.15 | 731 pts | ||||
7. | BOULET-CAMESCASSE Maxime | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:35.63 | 709 pts | ||||
8. | BRILLANT Lucas | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:35.69 | 706 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B Juniors 1 & 2 : 15-16 ans (Saturday 1 April 2023 - 16h12) | ||||||||||
1. | WAUTERS Alexandre | 2007 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:34.05 | 784 pts | ||||
2. | CORTET Corentin | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:35.48 | 716 pts | ||||
3. | GUIENNE Edgar | 2008 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:36.13 | 685 pts | ||||
4. | LOPINOT Lucas | 2008 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:36.67 | 661 pts | ||||
5. | COLLET Mathis | 2008 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:37.72 | 614 pts | ||||
6. | TORRES--ZOKS Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:38.05 | 600 pts | ||||
7. | CHARTIER Théo | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:39.03 | 559 pts | ||||
8. | ESPIRE Pierrot | 2007 | FRA | LES ORQUES CHAUMONT | 00:39.69 | 532 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B Av3 + Benjamins : 12-14 ans (Saturday 1 April 2023 - 16h08) | ||||||||||
1. | DRAI Simon | 2010 | FRA | ESSONNE | 00:35.45 | 717 pts | ||||
2. | COURAUD Gabriel | 2010 | FRA | CN NEVERS | 00:35.82 | 700 pts | ||||
3. | CHANLON Johann | 2009 | FRA | MONTCEAU ON | 00:35.99 | 692 pts | ||||
4. | BERNARDOT-MAGNAN Charlie | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.27 | 679 pts | ||||
5. | EL MALTI Yacine | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.30 | 678 pts | ||||
6. | REBIHI Iyad | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.90 | 651 pts | ||||
7. | GIRARD Eythan | 2009 | FRA | LAGNY-SUR-MARNE NATATION | 00:38.16 | 595 pts | ||||
8. | MICHALET--NGUYEN Ambroise | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:39.27 | 549 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Friday 31 Mars 2023 - 16h04) | ||||||||||
1. | COURAUD Victor | 2006 | FRA | CN NEVERS | 00:30.57 | 964 pts | QFA | |||
2. | DE BOISSESON Raphaël | 2007 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:30.61 | 962 pts | QFA | |||
3. | BOIS Mahe | 2007 | FRA | CN NEVERS | 00:30.87 | 948 pts | QFA | |||
4. | HERDALOT Leo | 2005 | FRA | NATATION SUD ARDECHE | 00:31.10 | 936 pts | QFA | |||
5. | FESSY Arthur | 2008 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:32.11 | 882 pts | QFA | |||
6. | GRABSKI Gilles | 1977 | FRA | TEAM GO | 00:32.17 | 879 pts | QFA | |||
7. | BRIFFAUD Valentin | 2008 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:32.20 | 878 pts | QFA | |||
8. | ROLANDO Enio | 2008 | FRA | AQUATIC CLUB FIDESIEN | 00:32.35 | 870 pts | QFA | |||
9. | BAYRAT Ethan | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:32.39 | 868 pts | QFA | |||
10. | MARTIN Raphaël | 2006 | FRA | MACON NATATION | 00:33.14 | 829 pts | QFA | |||
11. | VAREILLAUD Thomas | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:33.17 | 828 pts | QFA | |||
12. | MAJCHRZAK Adrien | 1991 | FRA | MONTCEAU ON | 00:33.44 | 814 pts | QFA | |||
13. | TCHERNENKO Owen | 2008 | FRA | CN PONTARLIER | 00:33.63 | 805 pts | QFA | |||
14. | PAVLOVIC Luka | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:33.64 | 804 pts | QFA | |||
14. | MARECHAL Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:33.64 | 804 pts | QFA | |||
16. | OULMI Said | 2007 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:33.81 | 796 pts | QFA | |||
17. | ALVES DA COSTA Colin | 2005 | FRA | MACON NATATION | 00:34.19 | 777 pts | QFA | |||
18. | COQUEREL Eole | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:34.33 | 770 pts | QFA | |||
19. | KERFORN Jean | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:34.35 | 769 pts | QFA | |||
20. | WANDOWSKI-NOGUES Ethan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:34.42 | 766 pts | QFA | |||
21. | SERTTAS Noyan | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:34.96 | 740 pts | QFA | |||
22. | BRILLANT Lucas | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:35.02 | 737 pts | QFA | |||
23. | WAUTERS Alexandre | 2007 | FRA | ASA VAUZELLES | 00:35.24 | 727 pts | QFB | |||
24. | BOULET-CAMESCASSE Maxime | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:35.41 | 719 pts | QFA | |||
25. | DRAI Simon | 2010 | FRA | ESSONNE | 00:35.52 | 714 pts | QFB | |||
26. | COURAUD Gabriel | 2010 | FRA | CN NEVERS | 00:36.08 | 688 pts | QFB | |||
27. | CORTET Corentin | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:36.09 | 687 pts | QFB | |||
27. | EL MALTI Yacine | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.09 | 687 pts | QFB | |||
29. | GUIENNE Edgar | 2008 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:36.21 | 682 pts | QFB | |||
30. | BERNARDOT-MAGNAN Charlie | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.42 | 672 pts | QFB | |||
31. | REBIHI Iyad | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:36.64 | 662 pts | QFB | |||
32. | LOPINOT Lucas | 2008 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:36.90 | 651 pts | QFB | |||
33. | GIRARD Eythan | 2009 | FRA | LAGNY-SUR-MARNE NATATION | 00:36.91 | 650 pts | QFB | |||
34. | MICHALET--NGUYEN Ambroise | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:37.10 | 642 pts | QFB | |||
35. | CHANLON Johann | 2009 | FRA | MONTCEAU ON | 00:37.14 | 640 pts | QFB | |||
36. | MUSAEV Daniel | 2010 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:37.20 | 637 pts | ||||
37. | TORRES--ZOKS Baptiste | 2008 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:37.46 | 626 pts | QFB | |||
38. | DELABALLE Maxence | 2010 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:37.62 | 619 pts | ||||
39. | CHELIREM Ramy | 2009 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:37.89 | 607 pts | ||||
40. | SOUSTELLE Jean-Antoine | 2009 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:37.91 | 606 pts | ||||
41. | DOISNEAU Celyen | 2009 | FRA | ESSONNE | 00:37.99 | 603 pts | ||||
42. | COLLET Mathis | 2008 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:38.61 | 576 pts | QFB | |||
43. | CHARTIER Théo | 2007 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:38.74 | 571 pts | QFB | |||
44. | WAGNER ROBINEAU Elias | 2009 | FRA | PAYS DE GEX NATATION | 00:38.80 | 568 pts | ||||
45. | HANNACHI Madiane | 2010 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:39.37 | 545 pts | ||||
46. | PLANTIN Lucas | 2010 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:39.66 | 533 pts | ||||
47. | ESPIRE Pierrot | 2007 | FRA | LES ORQUES CHAUMONT | 00:40.51 | 499 pts | QFB | |||
48. | LAUER Mathis | 2010 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:40.64 | 494 pts | ||||
49. | LORIOL Antonn | 2011 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:40.91 | 484 pts | ||||
50. | BOURIEZ Léonard | 2009 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:41.24 | 471 pts | ||||
51. | CAEIRO PERAL Leo | 2011 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:41.25 | 471 pts | ||||
52. | SACLIER Anatole | 2010 | FRA | MONTCEAU ON | 00:41.64 | 456 pts | ||||
53. | PICAUD MARCHAL Matheis | 2011 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:42.62 | 420 pts | ||||
54. | LEGRAND Corentin | 2011 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:42.65 | 419 pts | ||||
55. | DEBOIS Hipolyte | 2006 | FRA | CN PONTARLIER | 00:42.93 | 409 pts | QFA | |||
56. | BRUNSPERGER Karl | 2010 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:43.07 | 404 pts | ||||
57. | BELLION-EDESE Noe | 2009 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:43.49 | 389 pts | ||||
58. | KARMANN Arthur | 2010 | FRA | A.S.M BELFORT NATATION | 00:43.61 | 385 pts | ||||
59. | BOURIEZ Lucien | 2009 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:44.11 | 368 pts | ||||
60. | PONSARD VILLIERS Malo | 2011 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:44.16 | 367 pts | ||||
61. | TAURINYA Gabin | 2011 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:44.47 | 356 pts | ||||
62. | VIROLLE Mael | 2010 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:44.72 | 348 pts | ||||
62. | CHAPELAIN Amaël | 2010 | FRA | US LA CHARITE NATATION | 00:44.72 | 348 pts | ||||
64. | MORENO Louka | 2011 | FRA | ENTENTE DELLE ETUEFFONT N 99 | 00:45.17 | 333 pts | ||||
65. | BERRAHA Aymen | 2010 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | 00:45.45 | 325 pts | ||||
66. | DORNIER Célestin | 2010 | FRA | CN PONTARLIER | 00:47.06 | 276 pts | ||||
67. | MARTINEZ Timothe | 2011 | FRA | MONTCEAU ON | 00:48.84 | 226 pts | ||||
68. | DUPLAN Tilio | 2010 | FRA | LAGNY-SUR-MARNE NATATION | 00:54.85 | 96 pts | ||||
--- | COGNARD Gaetan | 2011 | FRA | CN CHALON-SUR-SAONE | DNS dec |
--- | ||||
--- | REHOUMA Yassin | 2010 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | DNS dec |
--- |