50 Backstroke Men - Final A (Sunday 6 November 2022 - 18h56) | ||||||||||
1. | TOMAC Mewen | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:23.27 | +0.59 | 1402 pts | |||
CE - HAUTS-DE-FRANCE / AMIENS | ||||||||||
2. | HUILLE Stanislas | 1999 | FRA | CN MARSEILLE | 00:23.58 | +0.58 | 1382 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
3. | NDOYE-BROUARD Yohann | 2000 | FRA | DAUPHINS D'ANNECY | 00:23.78 | +0.56 | 1369 pts | |||
CENTRE NATIONAL D'ENTRAÎNEMENT / INSEP | ||||||||||
4. | STRAVIUS Jérémy | 1988 | FRA | ETOILES 92 | 00:23.86 | +0.63 | 1364 pts | |||
5. | HERLEM Antoine | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:24.33 | +0.60 | 1334 pts | |||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
6. | SALCZER Ladislas | 2000 | FRA | AS MONACO NATATION | 00:24.50 | +0.56 | 1323 pts | |||
7. | PICOCHE Louis | 2002 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:24.72 | +0.69 | 1309 pts | |||
8. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:24.88 | +0.57 | 1299 pts | |||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 6 November 2022 - 18h53) | ||||||||||
1. | GUERIN Jules | 2005 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:24.57 | +0.56 | 1318 pts | MPF17 | ||
2. | ARKHANGELSKY Michel | 2005 | FFN | OLYMPIC NICE NATATION | 00:24.76 | +0.61 | 1306 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / NICE | ||||||||||
3. | HENRY Clément | 2000 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:24.78 | +0.51 | 1305 pts | |||
4. | AIRAUD Yohan | 2004 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:24.94 | +0.62 | 1295 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / NICE | ||||||||||
5. | RAKOTONDRAMANGA Eliot-Tahina | 2002 | MAD | VILLEJUIF NATATION | 00:25.02 | +0.57 | 1290 pts | |||
6. | HUGOT Maximilien | 2003 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:25.07 | +0.54 | 1287 pts | |||
7. | DESPREZ Pierre-Yves | 1996 | FRA | ES NANTERRE | 00:25.21 | +0.59 | 1278 pts | |||
8. | ANDRE Jules | 2004 | FRA | CN MARSEILLE | 00:25.33 | +0.62 | 1270 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
50 Backstroke Men - Final C (Sunday 6 November 2022 - 16h54) | ||||||||||
1. | LAMORISSE Jean | 2000 | FRA | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:25.06 | +0.57 | 1287 pts | |||
2. | KOINDREDI Goroco | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:25.28 | +0.53 | 1273 pts | |||
3. | BENEZIT Corentin | 2001 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:25.46 | +0.57 | 1262 pts | |||
4. | MATHIEU Geoffroy | 1997 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:25.48 | +0.60 | 1261 pts | |||
5. | CLUSMAN Simon | 2004 | FRA | LILLE MÉTROPOLE NATATION | 00:25.49 | +0.61 | 1260 pts | |||
CAF - HAUTS-DE-FRANCE / LILLE | ||||||||||
6. | BENBARA Nazim | 1998 | ALG | VILLEJUIF NATATION | 00:25.56 | +0.62 | 1256 pts | |||
7. | DESANGLES Alexandre | 2004 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:25.59 | +0.64 | 1254 pts | |||
CENTRE NATIONAL D'ENTRAÎNEMENT / FONT-ROMEU | ||||||||||
8. | BRUN Christophe | 1998 | FRA | CN ANTIBES | 00:26.07 | +0.64 | 1225 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 6 November 2022 - 10h33) | ||||||||||
1. | TOMAC Mewen | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:23.79 | +0.57 | 1368 pts | QFA | ||
CE - HAUTS-DE-FRANCE / AMIENS | ||||||||||
2. | HUILLE Stanislas | 1999 | FRA | CN MARSEILLE | 00:23.83 | +0.60 | 1366 pts | QFA | ||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
3. | STRAVIUS Jérémy | 1988 | FRA | ETOILES 92 | 00:24.06 | +0.66 | 1351 pts | QFA | ||
4. | HERLEM Antoine | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:24.31 | +0.57 | 1335 pts | QFA | ||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
5. | NDOYE-BROUARD Yohann | 2000 | FRA | DAUPHINS D'ANNECY | 00:24.34 | +0.57 | 1333 pts | QFA | ||
CENTRE NATIONAL D'ENTRAÎNEMENT / INSEP | ||||||||||
6. | SALCZER Ladislas | 2000 | FRA | AS MONACO NATATION | 00:24.63 | +0.55 | 1314 pts | QFA | ||
7. | PICOCHE Louis | 2002 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:24.75 | +0.66 | 1307 pts | QFA | ||
8. | PASTULA Kacper | 2001 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:24.81 | +0.52 | 1303 pts | QFA | ||
9. | GUERIN Jules | 2005 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:24.94 | +0.57 | 1295 pts | QFB | ||
10. | AIRAUD Yohan | 2004 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:24.99 | +0.61 | 1292 pts | QFB | ||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / NICE | ||||||||||
11. | ARKHANGELSKY Michel | 2005 | FFN | OLYMPIC NICE NATATION | 00:25.00 | +0.58 | 1291 pts | QFB | ||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / NICE | ||||||||||
12. | DESPREZ Pierre-Yves | 1996 | FRA | ES NANTERRE | 00:25.24 | +0.61 | 1276 pts | QFB | ||
13. | HUGOT Maximilien | 2003 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:25.29 | +0.59 | 1273 pts | QFB | ||
14. | RAKOTONDRAMANGA Eliot-Tahina | 2002 | MAD | VILLEJUIF NATATION | 00:25.30 | +0.59 | 1272 pts | QFB | ||
15. | HENRY Clément | 2000 | FRA | VILLEJUIF NATATION | 00:25.31 | +0.51 | 1272 pts | QFB | ||
15. | ANDRE Jules | 2004 | FRA | CN MARSEILLE | 00:25.31 | +0.72 | 1272 pts | QFB | ||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
17. | BENEZIT Corentin | 2001 | FRA | ASM CHAMALIERES NATATION | 00:25.34 | +0.56 | 1270 pts | QFC | ||
18. | LAMORISSE Jean | 2000 | FRA | DENAIN NAT. PORTE DU HAINAUT | 00:25.37 | +0.56 | 1268 pts | QFC | ||
19. | DESANGLES Alexandre | 2004 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:25.39 | +0.59 | 1267 pts | QFC | ||
CENTRE NATIONAL D'ENTRAÎNEMENT / FONT-ROMEU | ||||||||||
20. | ALVES TORRES Paul | 2003 | FRA | CN MARSEILLE | 00:25.48 | +0.59 | 1261 pts | QFC | ||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
21. | KOINDREDI Goroco | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:25.53 | +0.55 | 1258 pts | QFC | ||
22. | CLUSMAN Simon | 2004 | FRA | LILLE MÉTROPOLE NATATION | 00:25.57 | +0.61 | 1255 pts | QFC | ||
CAF - HAUTS-DE-FRANCE / LILLE | ||||||||||
23. | MATHIEU Geoffroy | 1997 | FRA | STADE CLERMONT NATATION | 00:25.58 | +0.60 | 1255 pts | QFC | ||
24. | BENBARA Nazim | 1998 | ALG | VILLEJUIF NATATION | 00:25.72 | +0.59 | 1246 pts | QFC | ||
25. | BRUN Christophe | 1998 | FRA | CN ANTIBES | 00:25.82 | +0.66 | 1240 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
26. | WALTER Enzo | 2005 | FRA | DAUPHINS D'ANNECY | 00:25.88 | +0.52 | 1236 pts | |||
CAF - AUVERGNE-RHONE-ALPES / ANNECY | ||||||||||
27. | BRAIZE Neo | 2004 | FRA | ES MASSY NATATION | 00:25.97 | +0.65 | 1231 pts | |||
28. | DUTHU Jules | 2004 | FRA | ALLIANCE DIJON NATATION | 00:25.99 | +0.64 | 1229 pts | |||
CAF - BOURGOGNE-FRANCHE-COMTÉ / DIJON | ||||||||||
29. | JUNKER Jonathan | 2000 | FRA | TEAM STRASBOURG SNS-ASPTT-PCS | 00:26.01 | +0.62 | 1228 pts | |||
30. | BAUDIN CHASSIGNEUX Clément | 2004 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:26.16 | +0.61 | 1219 pts | |||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / NICE | ||||||||||
31. | COMBIER Max | 2004 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | 00:26.19 | +0.64 | 1217 pts | |||
32. | VIARD Neil | 2006 | FRA | CLAMART NATATION 92 | 00:26.21 | +0.60 | 1216 pts | |||
33. | CELESTE Mathéo | 2004 | FRA | BLANC-MESNIL S.N | 00:26.24 | +0.69 | 1214 pts | |||
34. | HUVET-PANSARD Paul | 2005 | FRA | EN TOURS | 00:26.49 | +0.66 | 1199 pts | |||
CAF - CENTRE-VAL DE LOIRE / TOURS | ||||||||||
35. | MALFONDET Noah | 2006 | FRA | SN OYONNAX | 00:26.77 | +0.62 | 1182 pts | |||
36. | PAUPARDIN Guillaume | 2001 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:26.86 | +0.57 | 1177 pts | |||
37. | TAYAKOUT Reis | 2000 | FRA | ST-ETIENNE NATATION | 00:26.99 | +0.63 | 1169 pts | |||
--- | MANAUDOU Florent | 1990 | FRA | CN MARSEILLE | DNS dec |
--- | ||||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / ANTIBES | ||||||||||
--- | EVEN Mathias | 2000 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | DNS dec |
--- | ||||
--- | BRAS Hugo | 1992 | FRA | LYON NATATION METROPOLE | DSQ |
--- |