50 Backstroke Men - Final A Jeunes 3 : 14 ans (Friday 17 June 2022 - 19h26) | ||||||||||
1. | HANINI MEYRAN Calel | 2008 | FRA | CN CANNES | 00:31.22 | 929 pts | ||||
2. | BENARBIA Nacim | 2008 | FRA | FOS NATATION | 00:31.68 | 905 pts | ||||
3. | PETIT Antoine | 2008 | FRA | AS MONACO NATATION | 00:31.85 | 896 pts | ||||
4. | ANSELME Floran | 2008 | FRA | AC HYÈRES | 00:32.03 | 886 pts | ||||
CAF - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / HYERES | ||||||||||
5. | REGA-PEZARD Byron | 2008 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:32.47 | 864 pts | ||||
6. | MOUMEN Naim | 2008 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:32.50 | 862 pts | ||||
7. | FREMAUX Mathis | 2008 | FRA | AC HYÈRES | 00:33.38 | 817 pts | ||||
--- | VOIGT Keizo | 2008 | FRA | CN MARSEILLE | DNS |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final A Jeunes 2 : 13 ans (Friday 17 June 2022 - 19h24) | ||||||||||
1. | LEVY Dan | 2009 | FRA | PAYS D'AIX NATATION | 00:31.89 | 894 pts | ||||
2. | ALBERT Thibault | 2009 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:32.46 | 864 pts | ||||
3. | LE BRUN Mahé | 2009 | FRA | AMSL FRÉJUS | 00:32.76 | 849 pts | ||||
4. | DENISOT Gabin | 2009 | FRA | AC ALLAUCH | 00:32.79 | 847 pts | ||||
5. | JALLABERT Paul | 2009 | FRA | FOS NATATION | 00:34.01 | 786 pts | ||||
6. | DRUENNE Noa | 2009 | MON | AS MONACO NATATION | 00:34.44 | 765 pts | ||||
7. | MEYER Florian | 2009 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:34.55 | 760 pts | ||||
8. | CORNU Dorian | 2009 | FRA | CN ANTIBES | 00:34.91 | 743 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final A Jeunes 1 : 12 ans (Friday 17 June 2022 - 19h22) | ||||||||||
1. | TRIAY Théo | 2010 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:37.28 | 634 pts | ||||
2. | NAU Julien | 2010 | FRA | G.F.C AJACCIO | 00:37.34 | 631 pts | ||||
3. | STRAZZABOSCO Nathan | 2010 | FRA | CN ANTIBES | 00:37.50 | 624 pts | ||||
4. | PEROLARI Andrea | 2010 | FRA | C.N.P.P BOLLENE | 00:37.68 | 616 pts | ||||
5. | ORENGO Gabriel | 2010 | FRA | CN ANTIBES | 00:37.88 | 607 pts | ||||
6. | COURTEVAL Louka | 2010 | FRA | STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT | 00:38.38 | 586 pts | ||||
7. | PUNTURIERO Loris | 2010 | FRA | CN MENTON | 00:38.98 | 561 pts | ||||
8. | BANDUROV Iliya | 2010 | UKR | AS MONACO NATATION | 00:40.02 | 519 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Friday 17 June 2022 - 17h55) | ||||||||||
1. | BENARBIA Nacim | 2008 | FRA | FOS NATATION | 00:30.65 | 960 pts | QFA | |||
2. | ANSELME Floran | 2008 | FRA | AC HYÈRES | 00:31.60 | 909 pts | QFA | |||
CAF - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / HYERES | ||||||||||
3. | HANINI MEYRAN Calel | 2008 | FRA | CN CANNES | 00:31.69 | 904 pts | QFA | |||
4. | REGA-PEZARD Byron | 2008 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:31.77 | 900 pts | QFA | |||
5. | LEVY Dan | 2009 | FRA | PAYS D'AIX NATATION | 00:32.03 | 886 pts | QFA | |||
6. | PETIT Antoine | 2008 | FRA | AS MONACO NATATION | 00:32.54 | 860 pts | QFA | |||
7. | FREMAUX Mathis | 2008 | FRA | AC HYÈRES | 00:32.57 | 858 pts | QFA | |||
8. | LE BRUN Mahé | 2009 | FRA | AMSL FRÉJUS | 00:33.20 | 826 pts | QFA | |||
9. | DENISOT Gabin | 2009 | FRA | AC ALLAUCH | 00:33.21 | 826 pts | QFA | |||
10. | VOIGT Keizo | 2008 | FRA | CN MARSEILLE | 00:33.40 | 816 pts | QFA | |||
11. | ALBERT Thibault | 2009 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:33.76 | 798 pts | QFA | |||
12. | MOUMEN Naim | 2008 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:33.81 | 796 pts | QFA | |||
13. | DRUENNE Noa | 2009 | MON | AS MONACO NATATION | 00:33.83 | 795 pts | QFA | |||
14. | BASSO Arnel | 2008 | FRA | CN ANTIBES | 00:34.13 | 780 pts | ||||
15. | JALLABERT Paul | 2009 | FRA | FOS NATATION | 00:34.16 | 779 pts | QFA | |||
16. | DONON DESCAILLAUX Rudy | 2008 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:34.25 | 774 pts | ||||
17. | BERNAUD Endy | 2008 | FRA | LES DAUPHINS DU PAYS DE GRASSE | 00:34.33 | 770 pts | ||||
18. | CORNU Dorian | 2009 | FRA | CN ANTIBES | 00:34.84 | 746 pts | QFA | |||
19. | FEKIH Mohamed-Karim | 2008 | FRA | CN ANTIBES | 00:35.05 | 736 pts | ||||
20. | WASSENHOVE Maxens | 2008 | FRA | CN ANTIBES | 00:35.12 | 733 pts | ||||
21. | CHEVALIER Paul | 2008 | FRA | AQUA SORGUES RHONE OUVEZE | 00:35.13 | 732 pts | ||||
22. | M'GOMRI Ilyan | 2008 | FRA | CN MARSEILLE | 00:35.19 | 729 pts | ||||
CE - PROVENCE-ALPES-CÔTE-D'AZUR / MARSEILLE | ||||||||||
23. | MEYER Florian | 2009 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:35.52 | 714 pts | QFA | |||
24. | SAUVAGE Mael | 2008 | FRA | STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT | 00:35.56 | 712 pts | ||||
25. | PELERINS CESTARO Mateo | 2008 | FRA | CN ANTIBES | 00:35.63 | 709 pts | ||||
26. | ALFONSI Lisandru | 2009 | FRA | G.F.C AJACCIO | 00:35.74 | 703 pts | ||||
27. | METIVIER-INGHILTERRA Lohan | 2008 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:35.85 | 698 pts | ||||
28. | GNAEGY Baptiste | 2009 | FRA | CN MARSEILLE | 00:35.92 | 695 pts | ||||
29. | CANOLLE Paul | 2008 | FRA | NICE LA SEMEUSE | 00:36.20 | 682 pts | ||||
30. | TRICOIRE Lucas | 2009 | FRA | CN MARSEILLE | 00:36.34 | 676 pts | ||||
31. | ZACHARIA Gabriel | 2009 | FRA | NC BOUC-BEL-AIR | 00:36.56 | 666 pts | ||||
32. | GEFFROY Nathanael | 2009 | FRA | EP MANOSQUE | 00:36.65 | 662 pts | ||||
33. | MONTI Sacha | 2009 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:36.83 | 654 pts | ||||
34. | COUTAZ Antonin | 2008 | FRA | PERTUIS NATATION | 00:37.04 | 644 pts | ||||
35. | FUGIER Raphaël | 2009 | FRA | AC HYÈRES | 00:37.06 | 643 pts | ||||
36. | NAU Julien | 2010 | FRA | G.F.C AJACCIO | 00:37.12 | 641 pts | QFA | |||
37. | ROUSSEAU Timothee | 2009 | FRA | CN ANTIBES | 00:37.14 | 640 pts | ||||
38. | STRAZZABOSCO Nathan | 2010 | FRA | CN ANTIBES | 00:37.34 | 631 pts | QFA | |||
39. | MARIA Quentin | 2008 | FRA | NICE LA SEMEUSE | 00:37.50 | 624 pts | ||||
40. | PEROLARI Andrea | 2010 | FRA | C.N.P.P BOLLENE | 00:37.82 | 610 pts | QFA | |||
41. | SILVE Gabriel | 2009 | FRA | VITROLLES SPORT NATATION | 00:37.84 | 609 pts | ||||
41. | PEBRE GARCIN Andres | 2008 | FRA | CN DIGNE-LES-BAINS | 00:37.84 | 609 pts | ||||
43. | FUSZ Thyfain | 2009 | FRA | DAUPHINS EMBRUN | 00:37.87 | 608 pts | ||||
44. | MURATET Thomas | 2009 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:38.05 | 600 pts | ||||
45. | MILLOT Elouan | 2008 | FRA | CN LA CIOTAT | 00:38.34 | 588 pts | ||||
46. | ROLLAND Raphaël | 2009 | FRA | AC HYÈRES | 00:38.37 | 587 pts | ||||
46. | TRIAY Théo | 2010 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | 00:38.37 | 587 pts | QFA | |||
48. | BANDUROV Iliya | 2010 | UKR | AS MONACO NATATION | 00:38.45 | 583 pts | QFA | |||
49. | ELHEFA Jalil | 2009 | FRA | CN ORANGE | 00:38.59 | 577 pts | ||||
50. | COURTEVAL Louka | 2010 | FRA | STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT | 00:38.64 | 575 pts | QFA | |||
51. | PUNTURIERO Loris | 2010 | FRA | CN MENTON | 00:38.85 | 566 pts | QFA | |||
52. | MALMEJAC Thomas | 2008 | FRA | MARTIGUES NATATION | 00:39.00 | 560 pts | ||||
53. | ORENGO Gabriel | 2010 | FRA | CN ANTIBES | 00:39.10 | 556 pts | QFA | |||
54. | MARCANTONI Nicolas | 2008 | FRA | AC HYÈRES | 00:39.17 | 553 pts | ||||
55. | FELLAH Mehdi | 2009 | FRA | ASPTT MARSEILLE | 00:39.43 | 542 pts | ||||
56. | COMPORT Eliott | 2009 | FRA | CN ANTIBES | 00:39.47 | 541 pts | ||||
56. | MAILLARD Maxim | 2009 | FRA | AS CACHALOTS SIX-FOURS | 00:39.47 | 541 pts | ||||
58. | BOURGEOIS Valentin | 2010 | FRA | CN CANNES | 00:39.87 | 525 pts | ||||
59. | ALKHATIB-KAT Kanaan | 2010 | FRA | CN ANTIBES | 00:40.05 | 517 pts | ||||
60. | TILMANT Maxence | 2009 | FRA | STADE ST-LAURENT-DU-VAR NAT | 00:40.13 | 514 pts | ||||
61. | MEURIN Eliot | 2008 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:40.26 | 509 pts | ||||
62. | DURAND Titouan | 2009 | FRA | ROGNAC NATATION | 00:40.31 | 507 pts | ||||
63. | REGUIG Amir | 2010 | FRA | OLYMPIC NICE NATATION | 00:40.34 | 506 pts | ||||
64. | TURION Guilhem | 2008 | FRA | CN AVIGNON | 00:40.36 | 505 pts | ||||
65. | ZHISLIN Alexander | 2010 | ITA | PAYS D'AIX NATATION | 00:40.66 | 493 pts | ||||
66. | GUICHENEY Lucien | 2010 | FRA | CN MARSEILLE | 00:40.84 | 486 pts | ||||
67. | VERT William | 2010 | FRA | PAYS D'AIX NATATION | 00:41.02 | 479 pts | ||||
68. | RINCON-GIMENEZ Raphael | 2008 | FRA | CN CARPENTRAS | 00:41.13 | 475 pts | ||||
69. | SENUT Tom | 2010 | FRA | AC HYÈRES | 00:41.23 | 471 pts | ||||
70. | RONDET Clement | 2010 | FRA | TEAM MARSEILLE NATATION | 00:41.36 | 467 pts | ||||
71. | BERNARDINI Matteu | 2010 | FRA | CN LA CIOTAT | 00:41.45 | 463 pts | ||||
72. | SZAKACS Mael | 2010 | FRA | AC HYÈRES | 00:42.15 | 437 pts | ||||
73. | BARNEDES-RENAN Mathis | 2009 | FRA | NC L'ISLE-SUR-LA-SORGUE | 00:42.43 | 427 pts | ||||
74. | HATIRA Dalil | 2010 | FRA | CN MARSEILLE | 00:42.62 | 420 pts | ||||
75. | ARMAND Chris | 2010 | FRA | PAYS D'AIX NATATION | 00:43.08 | 404 pts | ||||
76. | FLORENT Jules | 2009 | FRA | ISTRES SPORT NATATION | 00:43.17 | 401 pts | ||||
77. | KAUTHER Tom | 2009 | FRA | NAUTIC CLUB LA CRAU | 00:43.30 | 396 pts | ||||
78. | PUECH Mathias | 2010 | FRA | EP MANOSQUE | 00:43.48 | 390 pts | ||||
78. | BRIOUDE Lucas | 2009 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:43.48 | 390 pts | ||||
80. | BARADAT Paul | 2010 | FRA | PAYS D'AIX NATATION | 00:43.59 | 386 pts | ||||
81. | BLONDEAU REPELLINI Adam | 2010 | FRA | AC HYÈRES | 00:43.86 | 377 pts | ||||
82. | CHAVALLARD Lucca | 2010 | FRA | AC HYÈRES | 00:43.95 | 374 pts | ||||
83. | CRESP Marius | 2009 | FRA | NC L'ISLE-SUR-LA-SORGUE | 00:44.19 | 366 pts | ||||
84. | EL JALI Hicham | 2010 | FRA | C.N.P.P BOLLENE | 00:44.59 | 352 pts | ||||
85. | ALLAIN Raphael | 2009 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:44.72 | 348 pts | ||||
86. | DEZI Alessio | 2010 | FRA | ISTRES SPORT NATATION | 00:45.14 | 334 pts | ||||
87. | BERNEYRON Max | 2010 | FRA | NAUTIC CLUB LA CRAU | 00:45.15 | 334 pts | ||||
88. | VUONG Pierre-Louis | 2009 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:45.39 | 326 pts | ||||
89. | TORNATO Léo | 2010 | FRA | TOULON VAR NATATION | 00:46.43 | 294 pts | ||||
90. | BELHADJI Ylan | 2010 | FRA | AMSL FRÉJUS | 00:47.56 | 261 pts | ||||
91. | ANDUGAR Lissandro | 2010 | FRA | NAUTIC CLUB LA CRAU | 00:49.46 | 210 pts | ||||
92. | SAIDI Anas | 2010 | FRA | AQUA SORGUES RHONE OUVEZE | 00:49.72 | 204 pts | ||||
93. | ROMANE Lucas | 2009 | FRA | EP MANOSQUE | 00:50.02 | 196 pts | ||||
94. | ESCHRICH Enzo | 2009 | FRA | CN LA CIOTAT | 00:50.11 | 194 pts | ||||
--- | CHAUMONTEL Arthur | 2010 | FRA | TOULON VAR NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | TAIFOUR Anis | 2009 | FRA | TEAM MARSEILLE NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | GAGNAYRE Bastien | 2009 | FRA | CN SALON-DE-PROVENCE | DNS dec |
--- | ||||
--- | BENELHADJ DJELLOUL BIAUGEAUD Aaron | 2010 | FRA | FOS NATATION | DNS dec |
--- | ||||
--- | MOULET Victor | 2009 | FRA | CN SALON-DE-PROVENCE | DNS dec |
--- | ||||
--- | BRIKI Chems-Eddine | 2010 | FRA | SAINT-RAPHAEL NATATION | DNS dec |
--- |