50 Backstroke Men - Final A JUNIORS 2 ET SENIORS : 16 ans et plus (Sunday 10 October 2021 - 16h03) | ||||||||||
1. | LE PRAT Evan | 2004 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:28.85 | 0.00 | 1060 pts | |||
2. | PEREIRA NETO Diego | 2004 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:29.63 | 0.00 | 1016 pts | |||
3. | YOVANOVITCH Samuel | 2005 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:29.95 | 0.00 | 998 pts | |||
4. | SALAUN Mathieu | 2005 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:30.02 | 0.00 | 994 pts | |||
5. | CHRISTIN Louis | 2004 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:31.10 | 0.00 | 936 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A JUNIORS 1 : 14-15 ans (Sunday 10 October 2021 - 15h58) | ||||||||||
1. | PEREIRA NETO Lorenzo | 2006 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:30.20 | 0.00 | 984 pts | |||
2. | SIMON Nathan | 2006 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:31.46 | 0.00 | 916 pts | |||
3. | PERAN Noham | 2007 | FRA | CN MORLAIX | 00:33.06 | 0.00 | 833 pts | |||
4. | RIOUAL Milan | 2006 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:33.45 | 0.00 | 814 pts | |||
5. | MORIN Pol | 2007 | FRA | CN MORLAIX | 00:36.95 | 0.00 | 648 pts | |||
50 Backstroke Men - Final A JEUNES : 11-13 ans (Sunday 10 October 2021 - 15h54) | ||||||||||
1. | PEREIRA NETO Mathéo | 2008 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:34.56 | 0.00 | 759 pts | |||
2. | TALIDEC Elliot | 2008 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:37.17 | 0.00 | 639 pts | |||
3. | SIMON Mahe | 2009 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:37.62 | 0.00 | 619 pts | |||
4. | DARCHEN Gaetan | 2009 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:40.57 | 0.00 | 497 pts | |||
5. | LORENTZ Nils | 2008 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:44.57 | 0.00 | 353 pts | |||
50 Backstroke Men - Final B JUNIORS 2 ET SENIORS : 16 ans et plus (Sunday 10 October 2021 - 16h01) | ||||||||||
1. | ROTIER Grégoire | 2004 | FRA | CN MORLAIX | 00:31.57 | 0.00 | 911 pts | |||
2. | SALAUN Benjamin | 1995 | FRA | CN MORLAIX | 00:33.40 | 0.00 | 816 pts | |||
3. | LABAT Alan | 2005 | FRA | CN MORLAIX | 00:34.96 | 0.00 | 740 pts | |||
4. | KERAUDRAN Leny | 2005 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:35.36 | 0.00 | 721 pts | |||
50 Backstroke Men - Final B JUNIORS 1 : 14-15 ans (Sunday 10 October 2021 - 15h56) | ||||||||||
1. | RETIEFF Louka | 2007 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:35.65 | 0.00 | 708 pts | |||
50 Backstroke Men - Final B JEUNES : 11-13 ans (Sunday 10 October 2021 - 15h51) | ||||||||||
1. | APOLLONI Mattia | 2009 | ITA | UNION QUIMPER NATATION | 00:45.24 | 0.00 | 331 pts | |||
2. | LE ROY Maxime | 2009 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:46.72 | 0.00 | 286 pts | |||
3. | APPERE Theo | 2009 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:47.50 | 0.00 | 263 pts | |||
4. | LATOUR Gabriel | 2009 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:47.76 | 0.00 | 256 pts | |||
5. | LEMOINE Luc | 2010 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:53.84 | 0.00 | 114 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 10 October 2021 - 09h45) | ||||||||||
1. | LE PRAT Evan | 2004 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:28.59 | 1075 pts | QFA | |||
2. | PEREIRA NETO Diego | 2004 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:29.34 | 1032 pts | QFA | |||
3. | SALAUN Mathieu | 2005 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:29.53 | 1022 pts | QFA | |||
4. | YOVANOVITCH Samuel | 2005 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:29.82 | 1005 pts | QFA | |||
5. | PEREIRA NETO Lorenzo | 2006 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:29.83 | 1005 pts | QFA | |||
6. | CHRISTIN Louis | 2004 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:31.43 | 918 pts | QFA | |||
7. | SIMON Nathan | 2006 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:31.73 | 902 pts | QFA | |||
8. | ROTIER Grégoire | 2004 | FRA | CN MORLAIX | 00:32.35 | 870 pts | QFB | |||
9. | RIOUAL Milan | 2006 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:33.00 | 837 pts | QFA | |||
10. | SALAUN Benjamin | 1995 | FRA | CN MORLAIX | 00:33.68 | 802 pts | QFB | |||
11. | PERAN Noham | 2007 | FRA | CN MORLAIX | 00:33.77 | 798 pts | QFA | |||
12. | KERAUDRAN Leny | 2005 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:34.96 | 740 pts | QFB | |||
13. | PEREIRA NETO Mathéo | 2008 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:35.19 | 729 pts | QFA | |||
14. | LABAT Alan | 2005 | FRA | CN MORLAIX | 00:35.87 | 697 pts | QFB | |||
15. | MORIN Pol | 2007 | FRA | CN MORLAIX | 00:36.13 | 685 pts | QFA | |||
16. | SIMON Mahe | 2009 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:38.25 | 592 pts | QFA | |||
17. | RETIEFF Louka | 2007 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:39.08 | 557 pts | QFB | |||
18. | TALIDEC Elliot | 2008 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:39.59 | 536 pts | QFA | |||
19. | DARCHEN Gaetan | 2009 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:40.49 | 500 pts | QFA | |||
20. | LORENTZ Nils | 2008 | FRA | UNION QUIMPER NATATION | 00:44.13 | 368 pts | QFA | |||
21. | LE ROY Maxime | 2009 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:44.43 | 358 pts | QFB | |||
22. | APPERE Theo | 2009 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:46.57 | 290 pts | QFB | |||
23. | APOLLONI Mattia | 2009 | ITA | UNION QUIMPER NATATION | 00:46.68 | 287 pts | QFB | |||
24. | LATOUR Gabriel | 2009 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | 00:47.56 | 261 pts | QFB | |||
25. | LEMOINE Luc | 2010 | FRA | LES NAGEURS BIGOUDENS | 00:54.99 | 93 pts | QFB | |||
--- | ROUDAUT Enzo | 2006 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | DSQ |
--- | ||||
--- | JAOUEN Albin | 2008 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | DNF |
--- | ||||
--- | ALBAR Amaury | 2004 | FRA | DAUPHINS ELORN LANDERNEAU | DNF |
--- |