50 Butterfly Men - Final A (Saturday 3 July 2021 - 17h09) | ||||||||||
1. | GUERIN Jules | 2005 | FRA | CN LE MANS | 00:26.41 | 1125 pts | ||||
2. | CLAUDE Enzo | 2003 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:26.52 | 1118 pts | ||||
3. | JODIN Matéo | 2001 | FRA | NANTES NATATION | 00:26.58 | 1114 pts | ||||
4. | COLLOT Pierre | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 00:27.20 | 1073 pts | ||||
5. | HORTOPAN Matei-Florian | 2006 | ROU | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:27.40 | 1060 pts | ||||
6. | GIGAN Mathéo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.50 | 1054 pts | ||||
7. | MAILLY Noé | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.61 | 1047 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / ANGERS | ||||||||||
8. | MONTELEONE Thomas | 2004 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:27.66 | 1043 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final B (Saturday 3 July 2021 - 17h07) | ||||||||||
1. | MARTINS Mattéo | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.58 | 1048 pts | ||||
2. | POTTIER Estin | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:27.72 | 1039 pts | ||||
3. | CHAUVET Basile | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:27.82 | 1033 pts | ||||
4. | LANNIC Solen | 2004 | FRA | STADE LAVAL | 00:27.98 | 1023 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
5. | LE LEM Gautier | 2004 | FRA | NANTES NATATION | 00:28.20 | 1009 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
6. | MARRET Auguste | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.36 | 999 pts | ||||
7. | BILLAUD Nicolas | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.48 | 991 pts | ||||
8. | HERBRETEAU Dorian | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.73 | 976 pts | ||||
50 Butterfly Men - Final C Jeunes - Juniors 1 et 2 : 12-16 ans (Saturday 3 July 2021 - 17h05) | ||||||||||
1. | TARDY Lenny | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:27.56 | 1050 pts | ||||
2. | FAYS Gabin | 2006 | FRA | CN LE MANS | 00:27.64 | 1045 pts | ||||
3. | BOURGOUIN Elijah | 2007 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:27.73 | 1039 pts | ||||
4. | DU REAU Elliott | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.22 | 1008 pts | ||||
5. | POULAIN Basile | 2006 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:28.30 | 1003 pts | ||||
6. | DREZET Sébastien | 2005 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:28.45 | 993 pts | ||||
7. | GOUREAU Timéo | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.68 | 979 pts | ||||
8. | CLOUET Constant | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.71 | 977 pts | ||||
50 Butterfly Men - Prelims (Saturday 3 July 2021 - 10h02) | ||||||||||
1. | GUERIN Jules | 2005 | FRA | CN LE MANS | 00:26.32 | 1131 pts | QFA | |||
2. | CLAUDE Enzo | 2003 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:26.82 | 1098 pts | QFA | |||
3. | JODIN Matéo | 2001 | FRA | NANTES NATATION | 00:26.88 | 1094 pts | QFA | |||
4. | COLLOT Pierre | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 00:27.23 | 1071 pts | QFA | |||
5. | MAILLY Noé | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.36 | 1063 pts | QFA | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / ANGERS | ||||||||||
6. | MONTELEONE Thomas | 2004 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:27.39 | 1061 pts | QFA | |||
7. | HORTOPAN Matei-Florian | 2006 | ROU | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:27.43 | 1058 pts | QFA | |||
8. | GIGAN Mathéo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:27.45 | 1057 pts | QFA | |||
9. | CHAUVET Basile | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:27.83 | 1032 pts | QFB | |||
10. | LANNIC Solen | 2004 | FRA | STADE LAVAL | 00:27.96 | 1024 pts | QFB | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
11. | POTTIER Estin | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:27.99 | 1022 pts | QFB | |||
12. | MARRET Auguste | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.04 | 1019 pts | QFB | |||
13. | MARTINS Mattéo | 2002 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.15 | 1012 pts | QFB | |||
14. | HERBRETEAU Dorian | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.24 | 1006 pts | QFB | |||
14. | BILLAUD Nicolas | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.24 | 1006 pts | QFB | |||
16. | LE LEM Gautier | 2004 | FRA | NANTES NATATION | 00:28.28 | 1004 pts | QFB | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
17. | TARDY Lenny | 2005 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.30 | 1003 pts | QFC | |||
17. | MAILLARD Kevin | 1999 | FRA | CA EVRON | 00:28.30 | 1003 pts | ||||
19. | BOURGOUIN Elijah | 2007 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:28.35 | 999 pts | QFC | |||
20. | CLOUET Constant | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.45 | 993 pts | QFC | |||
21. | POULAIN Basile | 2006 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:28.49 | 991 pts | QFC | |||
22. | FAYS Gabin | 2006 | FRA | CN LE MANS | 00:28.50 | 990 pts | QFC | |||
23. | DU REAU Elliott | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:28.52 | 989 pts | QFC | |||
24. | DREZET Sébastien | 2005 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:28.63 | 982 pts | QFC | |||
25. | GOUREAU Timéo | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:28.74 | 975 pts | QFC | |||
26. | FALCAO Ronan | 2004 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:28.83 | 969 pts | ||||
27. | BOUREAU Kilian | 2003 | FRA | ASPTT NANTES | 00:29.09 | 953 pts | ||||
28. | ANGRAND Sébastien | 2005 | FRA | SAINT HERBLAIN NATATION | 00:29.10 | 953 pts | ||||
29. | RENARD Gauthier | 2000 | FRA | STADE LAVAL | 00:29.20 | 947 pts | ||||
30. | VINES Pablo | 2004 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:29.47 | 930 pts | ||||
31. | DUFRESNE Simon | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.49 | 929 pts | ||||
32. | HERBULOT Rémi | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.59 | 923 pts | ||||
33. | RIBOUX Paul | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.60 | 922 pts | ||||
34. | CORNIC Jean | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.62 | 921 pts | ||||
35. | LLEDOS Sacha | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 00:29.70 | 916 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
36. | BENCHOHRA Mohamed-Aymen | 2005 | ITA | NANTES NATATION | 00:29.75 | 913 pts | ||||
37. | RIPOCHE Briag | 2004 | FRA | ASPTT NANTES | 00:29.78 | 912 pts | ||||
38. | KOCH Maxime | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.79 | 911 pts | ||||
39. | GUERIN Gabriel | 2007 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:29.81 | 910 pts | ||||
40. | SORIN Alexandre | 2006 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:29.89 | 905 pts | ||||
41. | BORDERON Evan | 2005 | FRA | CHOLET NATATION | 00:29.90 | 904 pts | ||||
42. | DELIMESLE Martin | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:29.96 | 901 pts | ||||
43. | MONG HUNE Jamy | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 00:30.56 | 865 pts | ||||
44. | ARRAUDEAU Martin | 2008 | FRA | ANCENIS COURSE NATATION | 00:30.67 | 859 pts | ||||
45. | CHEVET Paul | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:30.75 | 854 pts | ||||
46. | DELAMARRE Enzo | 2003 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:30.83 | 850 pts | ||||
47. | RIALLAND Gaston | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:30.86 | 848 pts | ||||
48. | THARREAU Gaspard | 2004 | FRA | ASPTT NANTES | 00:30.90 | 845 pts | ||||
49. | DAGUET Thomas | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:31.06 | 836 pts | ||||
50. | PAYEN Alexis | 2007 | FRA | LES GOÉLANDS SABLÉ-SUR-SARTHE | 00:31.10 | 834 pts | ||||
51. | LHEGU Clément | 2006 | FRA | LES GOÉLANDS SABLÉ-SUR-SARTHE | 00:31.15 | 831 pts | ||||
52. | FOUCHER Leo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:31.23 | 827 pts | ||||
53. | ROLAND Mathis | 2005 | FRA | STADE LAVAL | 00:31.47 | 813 pts | ||||
54. | MARTINEAU-RAGUENEAU Virgile | 2006 | FRA | CN LUÇON | 00:31.83 | 793 pts | ||||
55. | ROLLO Clement | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:32.24 | 770 pts | ||||
56. | RIPOCHE Pacôme | 2006 | FRA | STADE LAVAL | 00:32.28 | 768 pts | ||||
57. | MANNI Adam | 2006 | FRA | ANGERS NATATION | 00:32.38 | 762 pts | ||||
58. | ORANGE Briac | 2006 | FRA | NANTES NATATION | 00:32.53 | 754 pts | ||||
59. | DANIEL Armand | 2008 | FRA | NANTES NATATION | 00:32.63 | 748 pts | ||||
60. | TASSOUEV Zelem-Han | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:32.71 | 744 pts | ||||
61. | ROCHAIS Simon | 2005 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:35.16 | 617 pts | ||||
62. | TUFFIER Loic | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:35.67 | 592 pts | ||||
--- | ANEMONE Hugo | 2003 | FRA | STADE LAVAL | DNS dec |
--- | ||||
--- | ALEXANDRE Emile | 2002 | FRA | JS COULAINES | DNS dec |
--- | ||||
--- | CHAUMULOT Liam | 2003 | FRA | JS COULAINES | DNS dec |
--- | ||||
--- | DESBOIS Enzo | 2003 | FRA | JS COULAINES | DNS dec |
--- | ||||
--- | GACHET Theo | 2005 | FRA | ANCENIS COURSE NATATION | DSQ |
--- | ||||
--- | DERSOIR Lucas | 2005 | FRA | NANTES NATATION | DSQ |
--- | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
--- | DELAUNAY Alexandre | 2006 | FRA | CHOLET NATATION | DSQ |
--- |