50 Breaststroke Men - Final A (Saturday 3 July 2021 - 18h05) | ||||||||||
1. | MONTELEONE Thomas | 2004 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:30.57 | 1115 pts | ||||
2. | LE LEM Gautier | 2004 | FRA | NANTES NATATION | 00:31.06 | 1090 pts | ||||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
3. | SOULAS Alexis | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:31.64 | 1060 pts | ||||
4. | CLAUDE Enzo | 2003 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:31.67 | 1058 pts | ||||
5. | BEAUNOIR Louca | 2003 | FRA | CHOLET NATATION | 00:31.81 | 1051 pts | ||||
6. | BILLAUD Nicolas | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:31.91 | 1046 pts | ||||
7. | BOURGOUIN Elijah | 2007 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:32.46 | 1018 pts | ||||
8. | DELAMARRE Enzo | 2003 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:32.56 | 1013 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final B (Saturday 3 July 2021 - 18h02) | ||||||||||
1. | RIPOCHE Briag | 2004 | FRA | ASPTT NANTES | 00:32.99 | 992 pts | ||||
2. | ROLAND Mathis | 2005 | FRA | STADE LAVAL | 00:33.00 | 991 pts | ||||
3. | RIALLAND Gaston | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.43 | 970 pts | ||||
4. | VANDEWEGHE Clément | 2005 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:33.65 | 959 pts | ||||
5. | VINES Pablo | 2004 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:33.91 | 947 pts | ||||
6. | BORDERON Evan | 2005 | FRA | CHOLET NATATION | 00:33.96 | 944 pts | ||||
7. | MAILLARD Kevin | 1999 | FRA | CA EVRON | 00:34.25 | 930 pts | ||||
8. | ROLLO Clement | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:34.41 | 923 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Final C Jeunes - Juniors 1 et 2 : 12-16 ans (Saturday 3 July 2021 - 18h00) | ||||||||||
1. | GALLANT Achille | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:34.65 | 911 pts | ||||
2. | TASSOUEV Zelem-Han | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:35.28 | 882 pts | ||||
3. | HIMLER Filip | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.32 | 880 pts | ||||
4. | RICHARD Titouan | 2006 | FRA | LA NAT'SUZERAINE | 00:35.39 | 876 pts | ||||
5. | MARTINEAU-RAGUENEAU Virgile | 2006 | FRA | CN LUÇON | 00:35.50 | 871 pts | ||||
6. | ROCHAIS Simon | 2005 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:36.18 | 840 pts | ||||
7. | FOUCHER Leo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:36.21 | 839 pts | ||||
8. | POULAIN Basile | 2006 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:36.26 | 836 pts | ||||
50 Breaststroke Men - Prelims (Saturday 3 July 2021 - 11h34) | ||||||||||
1. | MONTELEONE Thomas | 2004 | FRA | ST-NAZAIRE ATLANTIQUE NATATION | 00:29.97 | 1147 pts | QFA | |||
2. | LE LEM Gautier | 2004 | FRA | NANTES NATATION | 00:31.16 | 1085 pts | QFA | |||
CAF - PAYS DE LA LOIRE / LA CHAPELLE SUR ERDRE | ||||||||||
3. | BEAUNOIR Louca | 2003 | FRA | CHOLET NATATION | 00:31.85 | 1049 pts | QFA | |||
4. | CLAUDE Enzo | 2003 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:32.23 | 1030 pts | QFA | |||
5. | BOURGOUIN Elijah | 2007 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:32.26 | 1028 pts | QFA | |||
6. | SOULAS Alexis | 2000 | FRA | NANTES NATATION | 00:32.46 | 1018 pts | QFA | |||
7. | BILLAUD Nicolas | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:32.50 | 1016 pts | QFA | |||
8. | DELAMARRE Enzo | 2003 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:33.07 | 988 pts | QFA | |||
9. | RIPOCHE Briag | 2004 | FRA | ASPTT NANTES | 00:33.37 | 973 pts | QFB | |||
10. | RIALLAND Gaston | 2004 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:33.40 | 972 pts | QFB | |||
11. | ROLAND Mathis | 2005 | FRA | STADE LAVAL | 00:33.45 | 969 pts | QFB | |||
12. | ROLLO Clement | 2004 | FRA | ANGERS NATATION | 00:33.83 | 951 pts | QFB | |||
13. | MAILLARD Kevin | 1999 | FRA | CA EVRON | 00:33.99 | 943 pts | QFB | |||
14. | BORDERON Evan | 2005 | FRA | CHOLET NATATION | 00:34.14 | 936 pts | QFB | |||
15. | VINES Pablo | 2004 | FRA | ST-SÉBASTIEN NATATION | 00:34.22 | 932 pts | QFB | |||
16. | VANDEWEGHE Clément | 2005 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:34.54 | 916 pts | QFB | |||
17. | HORTOPAN Matei-Florian | 2006 | ROU | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:34.56 | 916 pts | QFC | |||
18. | GALLANT Achille | 2007 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.09 | 890 pts | QFC | |||
19. | GACHET Theo | 2005 | FRA | ANCENIS COURSE NATATION | 00:35.19 | 886 pts | QFC | |||
20. | RICHARD Titouan | 2006 | FRA | LA NAT'SUZERAINE | 00:35.27 | 882 pts | QFC | |||
21. | HIMLER Filip | 2006 | FRA | LA ROCHE-SUR-YON NATATION | 00:35.55 | 869 pts | QFC | |||
22. | POULAIN Basile | 2006 | FRA | CHALLANS NATATION | 00:35.84 | 856 pts | QFC | |||
23. | FOUCHER Leo | 2005 | FRA | ANGERS NATATION | 00:35.88 | 854 pts | QFC | |||
24. | TASSOUEV Zelem-Han | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:35.97 | 850 pts | QFC | |||
25. | ROCHAIS Simon | 2005 | FRA | AS AVRILLÉ NATATION | 00:36.01 | 848 pts | ||||
26. | MARTINEAU-RAGUENEAU Virgile | 2006 | FRA | CN LUÇON | 00:36.03 | 847 pts | ||||
27. | POTTIER Estin | 2007 | FRA | CN LE MANS | 00:36.17 | 840 pts | ||||
28. | RENARD Gauthier | 2000 | FRA | STADE LAVAL | 00:36.42 | 829 pts | ||||
29. | TRANEL Martin | 2007 | FRA | ANGERS NATATION | 00:36.78 | 813 pts | ||||
30. | ANGRAND Sébastien | 2005 | FRA | SAINT HERBLAIN NATATION | 00:37.12 | 798 pts | ||||
31. | GUERFI Lyes | 2006 | FRA | ALLONNES JEUNESSE SPORTIVE | 00:37.17 | 795 pts | ||||
32. | RIPOCHE Pacôme | 2006 | FRA | STADE LAVAL | 00:37.98 | 760 pts | ||||
33. | SEYEUX Lucas | 2006 | FRA | ES SEGRÉ | 00:39.24 | 706 pts | ||||
34. | ARRAUDEAU Martin | 2008 | FRA | ANCENIS COURSE NATATION | 00:40.39 | 659 pts | ||||
--- | ANEMONE Hugo | 2003 | FRA | STADE LAVAL | DNS dec |
--- | ||||
--- | DESPRETZ Timothée | 2004 | FRA | NANTES NATATION | DNS |
--- |