50 Backstroke Men - Final A (Sunday 20 May 2018 - 15h04) | ||||||||||
1. | GUIBLAIN Clément | 2002 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:30.68 | 958 pts | ||||
2. | MARCHETTI Aurelien | 2000 | FRA | AS TONNERRE | 00:30.71 | 957 pts | ||||
3. | ELBAOU-LADUREE Bastien | 2001 | FRA | SENS NATATION | 00:31.33 | 923 pts | ||||
4. | ROBERT Romain | 2001 | FRA | CA AVALLON | 00:31.56 | 911 pts | ||||
5. | SEGUIN Thomas | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:32.43 | 866 pts | ||||
6. | MERY Numa | 2000 | FRA | US JOIGNY | 00:32.64 | 855 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 20 May 2018 - 15h02) | ||||||||||
1. | DIAS Reinald | 2003 | FRA | CA AVALLON | 00:32.41 | 867 pts | ||||
2. | PELOIS Valérian | 2003 | FRA | ES ST-FLORENTIN | 00:32.50 | 862 pts | ||||
3. | GRIFFITHS Eben | 2003 | FRA | CA AVALLON | 00:33.40 | 816 pts | ||||
4. | DROIN Erwann | 2003 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:33.41 | 816 pts | ||||
5. | PEPIN Gabriel | 2004 | FRA | AS TONNERRE | 00:35.58 | 711 pts | ||||
6. | VILLEMINOT Jules | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:36.71 | 659 pts | ||||
50 Backstroke Men - Final C Jeunes : 12-14 ans (Sunday 20 May 2018 - 15h00) | ||||||||||
1. | BRUZZO Axel | 2006 | FRA | SENS NATATION | 00:35.13 | 732 pts | ||||
2. | GRIFFITHS Gwilym | 2005 | FRA | CA AVALLON | 00:36.69 | 660 pts | ||||
3. | LECHENAULT Mathis | 2006 | FRA | CA AVALLON | 00:39.32 | 547 pts | ||||
4. | PRIEUR Rémi | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:39.65 | 533 pts | ||||
5. | GEOFFROY Alexis | 2006 | FRA | AS TONNERRE | 00:40.29 | 508 pts | ||||
6. | MERY Ewan | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:41.51 | 461 pts | ||||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 20 May 2018 - 09h55) | ||||||||||
1. | MARCHETTI Aurelien | 2000 | FRA | AS TONNERRE | 00:30.70 | 957 pts | QFA | |||
2. | GUIBLAIN Clément | 2002 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:31.03 | 939 pts | QFA | |||
3. | ELBAOU-LADUREE Bastien | 2001 | FRA | SENS NATATION | 00:31.73 | 902 pts | QFA | |||
4. | ROBERT Romain | 2001 | FRA | CA AVALLON | 00:32.17 | 879 pts | QFA | |||
5. | SEGUIN Thomas | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:32.21 | 877 pts | QFA | |||
6. | MERY Numa | 2000 | FRA | US JOIGNY | 00:32.52 | 861 pts | QFA | |||
7. | GRIFFITHS Eben | 2003 | FRA | CA AVALLON | 00:32.63 | 855 pts | QFB | |||
8. | PELOIS Valérian | 2003 | FRA | ES ST-FLORENTIN | 00:32.68 | 853 pts | QFB | |||
9. | DIAS Reinald | 2003 | FRA | CA AVALLON | 00:32.69 | 852 pts | QFB | |||
10. | PEPIN Gabriel | 2004 | FRA | AS TONNERRE | 00:33.97 | 788 pts | QFB | |||
11. | DROIN Erwann | 2003 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:34.62 | 756 pts | QFB | |||
12. | VILLEMINOT Jules | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:35.00 | 738 pts | QFB | |||
13. | BOICHE Thibault | 2003 | FRA | CA AVALLON | 00:36.28 | 679 pts | ||||
14. | BRUZZO Axel | 2006 | FRA | SENS NATATION | 00:36.43 | 672 pts | QFC | |||
15. | GRIFFITHS Gwilym | 2005 | FRA | CA AVALLON | 00:36.57 | 665 pts | QFC | |||
16. | GAUDET Romain | 2000 | FRA | MIGENNES NATATION | 00:36.63 | 663 pts | ||||
17. | DAMERVAL Eric | 2001 | FRA | MIGENNES NATATION | 00:37.02 | 645 pts | ||||
18. | PRIEUR Rémi | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:39.03 | 559 pts | QFC | |||
19. | LECHENAULT Mathis | 2006 | FRA | CA AVALLON | 00:40.35 | 506 pts | QFC | |||
20. | MERY Ewan | 2004 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:40.93 | 483 pts | QFC | |||
21. | GEOFFROY Alexis | 2006 | FRA | AS TONNERRE | 00:41.79 | 450 pts | QFC | |||
22. | PRANDI Enzo | 2006 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | 00:44.37 | 360 pts | ||||
23. | DAMERVAL Erwan | 2003 | FRA | MIGENNES NATATION | 00:45.42 | 326 pts | ||||
24. | LAMTI Ryad-Mustapha | 2005 | FRA | ES ST-FLORENTIN | 00:48.96 | 223 pts | ||||
--- | EL KASSIMI Mohamed | 2005 | FRA | ES ST-FLORENTIN | DNS dec |
--- | ||||
--- | OURSEL Romain | 1999 | FRA | CN NEVERS | DNS dec |
--- | ||||
--- | THIRIOUX Dylan | 2006 | FRA | AUXERRE AQUATIC CLUB | DNS dec |
--- |