50 Backstroke Men - Final A (Sunday 25 February 2018 - 16h42) | ||||||||||
1. | ELIE Loris | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:28.89 | +0.67 | 1058 pts | |||
2. | RENE-CORAIL Brice | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:29.37 | +0.69 | 1031 pts | |||
3. | BOURNY Ioané | 2000 | FRA | LES DAUPHINS DU MOULE | 00:29.72 | +0.63 | 1011 pts | |||
4. | GERAN Youris | 2003 | FRA | CNIC LES SQUALES | 00:29.98 | +0.72 | 997 pts | |||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
5. | BEAUZOR Nicolas | 2000 | FRA | CN DE BAIE-MAHAULT | 00:30.87 | +0.68 | 948 pts | |||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
6. | MALAC Seïfiann | 2002 | FRA | MEGAQUARIUS CLUB GUYANE | 00:31.36 | +0.66 | 922 pts | |||
7. | MONTLOUIS-GABRIEL Ludovic | 2003 | FRA | FRANCOIS NATATION CLUB | 00:31.55 | +0.69 | 912 pts | |||
--- | LERIDER Yannis | 2000 | FRA | FRANCOIS NATATION CLUB | DNS dec |
--- | ||||
50 Backstroke Men - Final B (Sunday 25 February 2018 - 16h40) | ||||||||||
1. | DROGO Louis | 2001 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:30.74 | +0.71 | 955 pts | |||
2. | BONNEAU Pierre-Louis | 2003 | FRA | MEGAQUARIUS CLUB GUYANE | 00:32.60 | +0.66 | 857 pts | |||
3. | ANNONAY Xavier | 2003 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:32.77 | +0.66 | 848 pts | |||
4. | RADJOUKI Nicolas-Mark | 2002 | FRA | MARLINS BL TROIS-RIVIERE | 00:33.09 | +0.73 | 832 pts | |||
5. | ARBER Yohann | 2003 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:33.18 | +0.62 | 827 pts | |||
6. | BECHET Yann-Emmanuel | 2000 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:33.36 | +0.79 | 818 pts | |||
7. | RADJOUKI Kenny-Lee | 1999 | FRA | MARLINS BL TROIS-RIVIERE | 00:34.20 | +0.64 | 777 pts | |||
8. | ADENET-LOUVET Nathanaël | 2003 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:35.39 | +0.72 | 720 pts | |||
50 Backstroke Men - Final C 16 ans et - : 15-16 ans (Sunday 25 February 2018 - 16h37) | ||||||||||
1. | TROBRILLANT Allan | 2002 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:36.51 | +0.83 | 668 pts | |||
2. | HACHIMI Fawzi | 2003 | FRA | LES DAUPHINS DU ROBERT | 00:36.71 | +0.77 | 659 pts | |||
3. | SORRENTE Yohann | 2002 | FRA | LES DAUPHINS DU ROBERT | 00:37.34 | +0.74 | 631 pts | |||
4. | PRIAN Jean-Daniel | 2003 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:41.52 | +0.89 | 460 pts | |||
50 Backstroke Men - Prelims (Sunday 25 February 2018 - 10h03) | ||||||||||
1. | ELIE Loris | 2001 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:28.79 | +0.61 | 1063 pts | QFA | ||
2. | BOURNY Ioané | 2000 | FRA | LES DAUPHINS DU MOULE | 00:29.57 | +0.67 | 1019 pts | QFA | ||
3. | RENE-CORAIL Brice | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:29.64 | +0.68 | 1015 pts | QFA | ||
4. | GERAN Youris | 2003 | FRA | CNIC LES SQUALES | 00:29.86 | +0.78 | 1003 pts | QFA | ||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
5. | MALAC Seïfiann | 2002 | FRA | MEGAQUARIUS CLUB GUYANE | 00:30.68 | +0.62 | 958 pts | QFA | ||
5. | LERIDER Yannis | 2000 | FRA | FRANCOIS NATATION CLUB | 00:30.68 | +0.69 | 958 pts | QFA | ||
7. | BEAUZOR Nicolas | 2000 | FRA | CN DE BAIE-MAHAULT | 00:31.23 | +0.63 | 929 pts | QFA | ||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
8. | MONTLOUIS-GABRIEL Ludovic | 2003 | FRA | FRANCOIS NATATION CLUB | 00:31.49 | +0.72 | 915 pts | QFA | ||
9. | DROGO Louis | 2001 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:31.54 | +0.74 | 912 pts | QFB | ||
10. | BIBAS Nathan | 2002 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:32.35 | +0.71 | 870 pts | QFB | ||
11. | BONNEAU Pierre-Louis | 2003 | FRA | MEGAQUARIUS CLUB GUYANE | 00:32.43 | +0.65 | 866 pts | QFB | ||
12. | RADJOUKI Nicolas-Mark | 2002 | FRA | MARLINS BL TROIS-RIVIERE | 00:32.78 | +0.65 | 848 pts | QFB | ||
13. | BECHET Yann-Emmanuel | 2000 | FRA | L'ESPADON CN FORT-DE-FRANCE | 00:33.04 | +0.78 | 834 pts | QFB | ||
14. | ARBER Yohann | 2003 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:33.37 | +0.57 | 818 pts | QFB | ||
15. | RADJOUKI Kenny-Lee | 1999 | FRA | MARLINS BL TROIS-RIVIERE | 00:33.57 | +0.61 | 808 pts | QFB | ||
16. | ANNONAY Xavier | 2003 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:34.07 | +0.77 | 783 pts | QFB | ||
17. | ADENET-LOUVET Nathanaël | 2003 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:34.12 | +0.82 | 781 pts | QFC | ||
18. | BOURDON Thomas | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:34.58 | +0.73 | 758 pts | |||
19. | PAMPHILE Ludovic | 2000 | FRA | NEPTUNE CLUB LORRAIN | 00:34.89 | +0.56 | 743 pts | |||
20. | MIEVILLY Mario | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:35.07 | +0.75 | 735 pts | |||
21. | SOTIER Ethan | 2001 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:35.59 | +0.66 | 710 pts | |||
22. | HENRI Baptiste | 2001 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:37.01 | +0.59 | 646 pts | |||
23. | TROBRILLANT Allan | 2002 | FRA | SCHOELCHER NATATION 2000 | 00:37.85 | +0.74 | 609 pts | QFC | ||
24. | SORRENTE Yohann | 2002 | FRA | LES DAUPHINS DU ROBERT | 00:37.95 | +0.82 | 604 pts | QFC | ||
25. | HACHIMI Fawzi | 2003 | FRA | LES DAUPHINS DU ROBERT | 00:38.01 | +0.76 | 602 pts | QFC | ||
26. | PRIAN Jean-Daniel | 2003 | FRA | LONGVILLIERS CLUB | 00:42.96 | +0.80 | 408 pts | QFC |