50 Backstroke Women - Final A (Friday 5 February 2016 - 17h58) | ||||||||||
1. | FESIKOVA Anastasiia | 1990 | RUS | RUSSIE | 00:28.10 | 1432 pts | ||||
2. | SJOSTROM Sarah | 1993 | SWE | SODERTORNS SIMSALLSKAP | 00:28.39 | 1413 pts | ||||
3. | ZEVINA Daryna | 1994 | UKR | ENERGY STANDARD | 00:28.74 | 1391 pts | ||||
4. | GHEORGHIU Camille | 1996 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:29.06 | 1370 pts | ||||
5. | HOSSZU Katinka | 1989 | HUN | HONGRIE | 00:29.42 | 1347 pts | ||||
6. | DANET Fanny | 1995 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:29.60 | 1336 pts | ||||
7. | CINI Mathilde | 1994 | FRA | VALENCE TRIATHLON | 00:29.81 | 1323 pts | ||||
8. | POULET Laure | 1992 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:30.55 | 1277 pts | ||||
50 Backstroke Women - Final B (Friday 5 February 2016 - 17h56) | ||||||||||
1. | PODEVIN Anaïs | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.30 | 1292 pts | ||||
2. | GALATEAU Pauline | 1994 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:30.34 | 1290 pts | ||||
3. | DUHAMEL Cyrielle | 2000 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:30.36 | 1288 pts | ||||
4. | GLIOZERYTE Eva | 1997 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:30.63 | 1272 pts | ||||
5. | BOUTIN Julie | 1998 | FRA | EN TOURS | 00:30.69 | 1268 pts | ||||
6. | MITCHELL Eleanor | 2000 | GBR | LONDON AQUATICS | 00:30.74 | 1265 pts | ||||
7. | JEAN Mathilde | 2000 | FRA | CN DE BAIE-MAHAULT | 00:30.75 | 1264 pts | ||||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
8. | BONNAMY Zoé | 1999 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:31.38 | 1226 pts | ||||
50 Backstroke Women - Final C (Friday 5 February 2016 - 17h54) | ||||||||||
1. | BILGIN Zehra duru | 2002 | TUR | TURQUIE | 00:30.56 | 1276 pts | ||||
2. | JUDGE Brodie | 2001 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:31.63 | 1211 pts | ||||
3. | DESCAMPS Mathilde | 2001 | FRA | MOREUIL NATATION | 00:32.07 | 1185 pts | ||||
4. | DUWAT Alice | 2001 | FRA | SC ABBEVILLOIS NATATION TRIATHLON | 00:32.17 | 1179 pts | ||||
5. | BOUQUEREL Blandine | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.21 | 1177 pts | ||||
6. | LENTE Valentine | 2001 | FRA | SC ABBEVILLOIS NATATION TRIATHLON | 00:32.80 | 1142 pts | ||||
7. | BIGOT Clémence | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.93 | 1134 pts | ||||
8. | FLORENT Lou | 2001 | FRA | MOREUIL NATATION | 00:33.57 | 1098 pts | ||||
50 Backstroke Women - Prelims (Friday 5 February 2016 - 10h38) | ||||||||||
1. | FESIKOVA Anastasiia | 1990 | RUS | RUSSIE | 00:28.43 | 1411 pts | ||||
2. | SJOSTROM Sarah | 1993 | SWE | SODERTORNS SIMSALLSKAP | 00:28.54 | 1404 pts | ||||
3. | HOSSZU Katinka | 1989 | HUN | HONGRIE | 00:29.00 | 1374 pts | ||||
4. | ZEVINA Daryna | 1994 | UKR | ENERGY STANDARD | 00:29.22 | 1360 pts | ||||
5. | CINI Mathilde | 1994 | FRA | VALENCE TRIATHLON | 00:29.27 | 1357 pts | ||||
6. | GHEORGHIU Camille | 1996 | FRA | MONTPELLIER METROPOLE NATATION | 00:29.79 | 1324 pts | ||||
7. | DANET Fanny | 1995 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:29.85 | 1320 pts | ||||
8. | POULET Laure | 1992 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:30.32 | 1291 pts | ||||
9. | GLIOZERYTE Eva | 1997 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:30.55 | 1277 pts | ||||
10. | PODEVIN Anaïs | 1997 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:30.58 | 1275 pts | ||||
11. | BOUTIN Julie | 1998 | FRA | EN TOURS | 00:30.76 | 1264 pts | ||||
12. | MITCHELL Eleanor | 2000 | GBR | LONDON AQUATICS | 00:30.77 | 1263 pts | ||||
13. | GALATEAU Pauline | 1994 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:30.79 | 1262 pts | ||||
14. | DUHAMEL Cyrielle | 2000 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:30.86 | 1258 pts | ||||
15. | JEAN Mathilde | 2000 | FRA | CN DE BAIE-MAHAULT | 00:31.05 | 1246 pts | ||||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
16. | BONNAMY Zoé | 1999 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:31.29 | 1232 pts | ||||
17. | BILGIN Zehra duru | 2002 | TUR | TURQUIE | 00:31.35 | 1228 pts | ||||
18. | RAZAFY Elodie | 1998 | FRA | CN MELUN VAL DE SEINE | 00:31.43 | 1223 pts | ||||
19. | VOS Loulou | 1999 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:31.50 | 1219 pts | ||||
20. | SINHA Natasha | 1997 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:31.62 | 1212 pts | ||||
21. | JAMESON Maisie | 1998 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:31.66 | 1209 pts | ||||
22. | ELIGUL Sezin | 1999 | TUR | TURQUIE | 00:31.81 | 1200 pts | ||||
23. | JUDGE Brodie | 2001 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:31.86 | 1197 pts | ||||
24. | DESCAMPS Mathilde | 2001 | FRA | MOREUIL NATATION | 00:31.98 | 1190 pts | ||||
25. | DUWAT Alice | 2001 | FRA | SC ABBEVILLOIS NATATION TRIATHLON | 00:32.10 | 1183 pts | ||||
26. | BELLON Louisa | 2000 | FRA | LES DAUPHINS DU MOULE | 00:32.21 | 1177 pts | ||||
CAF - GUADELOUPE / LES ABYMES | ||||||||||
27. | HILDREW Holly | 1999 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:32.23 | 1175 pts | ||||
27. | BOUQUEREL Blandine | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.23 | 1175 pts | ||||
29. | ROURE CAMBE Romane | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:32.48 | 1161 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
30. | SOULAS Lena | 1998 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:32.58 | 1155 pts | ||||
31. | BIGOT Clémence | 2001 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:32.75 | 1145 pts | ||||
31. | DA SILVA Anne-Sophie | 2000 | FRA | CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION | 00:32.75 | 1145 pts | ||||
33. | LEWIS-WARD Sophie | 1999 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:32.78 | 1143 pts | ||||
34. | DITIERE Lou | 2000 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | 00:32.95 | 1133 pts | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE | ||||||||||
35. | NIERGOT Romane | 1997 | FRA | RC BRON DÉCINES NATATION | 00:32.98 | 1131 pts | ||||
36. | BYRNE Meghan | 2000 | GBR | LONDON SWIMMING | 00:33.09 | 1125 pts | ||||
37. | CASTERS Marine | 1999 | FRA | STADE BÉTHUNE PÉLICAN CLUB | 00:33.17 | 1120 pts | ||||
38. | LENTE Valentine | 2001 | FRA | SC ABBEVILLOIS NATATION TRIATHLON | 00:33.23 | 1117 pts | ||||
39. | LEROY Flavy | 1996 | FRA | C VIKINGS DE ROUEN | 00:33.27 | 1115 pts | ||||
40. | FLORENT Lou | 2001 | FRA | MOREUIL NATATION | 00:33.48 | 1103 pts | ||||
41. | DESFORGES Judith | 1999 | FRA | JN COMPIÈGNE | 00:33.72 | 1089 pts | ||||
42. | BIDEAU Thaïs | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:33.84 | 1082 pts | ||||
43. | DORANGEVILLE Chloe | 2002 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:34.21 | 1061 pts | ||||
44. | TREGOAT Angeline | 2002 | FRA | C PAUL-BERT RENNES | 00:34.23 | 1060 pts | ||||
45. | BAUDART Clotilde | 2000 | FRA | CHARLEVILLE-MÉZIÈRES NATATION | 00:34.37 | 1052 pts | ||||
46. | GODEFROY-FIMES Maurine | 2001 | FRA | P.V GRANDVILLIERS NATATION | 00:34.43 | 1049 pts | ||||
47. | ALMEIDA Lüna | 2002 | FRA | AMIENS METROPOLE NAT. | 00:34.88 | 1024 pts | ||||
48. | CASTELAN Leana | 2001 | FRA | BERCK NATATION | 00:34.94 | 1021 pts | ||||
49. | SADOWSKI Lena | 2001 | FRA | BEAUVAISIS AQUATIC CLUB | 00:34.99 | 1018 pts | ||||
50. | LAMBERT Laura | 2000 | FRA | ST-MALO NATATION | 00:35.41 | 995 pts | ||||
51. | CAMBON Kimberley | 2003 | FRA | JN COMPIÈGNE | 00:36.83 | 919 pts | ||||
--- | WYLIE Holly | 1996 | GBR | LONDON AQUATICS | DNS dec |
--- | ||||
--- | CASTAING Anais | 1999 | FRA | DAUPHINS TOULOUSE OEC | DSQ |
--- | ||||
CE - OCCITANIE / TOULOUSE |